"Това е вече минала история. Имало е известно напрежение". Това каза премиерът Огнян Герджиков в отговор на въпрос дали е запознат с намерение на правосъдния министър Мария Павлова да се оттегли от поста и имало е натиск да публикува отново промените, които бяха оттеглени.
„Министър Павлова ми се беше обадила. Напрежението е свалено отдавна. Нещата са в ред, така че вече няма никакъв проблем. Проблем имаше до преди 24 часа. Вече няма никакъв проблем”, заяви министър председателят.
По-рано днес се появи информация, че служебният правосъден министър Павлова е заплашила да подаде оставка, заради натиск от екипа на президента да се публикува отново проектът за промени във връзка с уседналостта. Става дума за текстовете в Закона за българското гражданство и промените в Изборния кодекс, с които се въвеждаше уседналост от три месеца и така на практика се спираше вотът на българите в чужбина. За текстовете бе обвинен чиновник от Министерството на правосъдието, а после и уволнен. Според ведомството Любомир Талев на своя глава качил промените в сайта. Самият Талев пък обясни, че на среща президентът лично настоял за промените, а целта - да не се допусне ДОСТ в парламента на следващи избори. Вчера Румен Радев даде извънредно изявление, с което защити промените.
Скандал и оставка - оттеглят закона за уседналостта и българското гражданство
Още миналата седмица министерството на правосъдието свали проекта от обществено обсъждане, заради констатирани от министъра несъвършенства в текстовете, мотивите към проекта и несъответствия с конституцията. Първоначално готвеният проект от експертите на Министерството е предвиждал в нормите за уседналост изрично да залегне възможността за упражняване на избирателни права на български граждани, живущи на територията на всички държави - членки на Европейския съюз.
Вчера президентът Румен Радев каза в обръщение към нацията, че „в идеите за промени за уседналост някои съзряха нарушаване на граждански права. Най-важното право на българите в чужбина е да могат да се върнат в една независима и суверена държава. Когато говорим за права и задължения нека ги сравняваме с далеч по-строгите ограничения на редица държави от ЕС, които са еталон за демокрация“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!