За авачката трябва да е задължителна от 5-годишна възраст, а матура да има след всеки клас - такива си идеите на ГЕРБ в областта на образованието, казва Йорданка Фандъкова - зам.- кмет на София и водещ специалист на партията в областта на образованието.
ГЕРБ има разработени приоритети в сферата на образованието и първостепенен сред тях е въпросът с финансирането на училищата, посочва Фандъкова в интервю за в. "Стандарт".
Тя напомня, че сега залегналите в Бюджет 2009 субсидии за училищата бяха намалени с 10%, което създава реална опасност някои училища да останат без пари в края на годината. Естествено има директори, които са добри мениджъри и сигурно ще се справят, но като цяло въпросът е много тежък.
Твърдата позиция на ГЕРБ по този въпрос е, че не бива да се намалява ресурсът за образование. Със сигурност ние не бихме свалили сумата под тези оставащи 90 на сто, защото това означава да се създаде противоречие - в училищата в момента функционират делегирани бюджети, които са разчетени при определена годишна субсидия, и в един момент тя се оказва отрязана, заявява зам.-кметът Фандъкова, която е кандидат за народен представител - водач на листата на ГЕРБ в 24-ти многомандатен район в София.
"Виждането ни е, че ако парите за образование бъдат отпуснати в пълен размер, в дългосрочен план това ще се отплати на държавата многократно. В противен случай общините ще трябва да извадят средства от други пера, за да не позволят закриването на училища и влошаване на работата им.
Миналата година, когато делегираните бюджети едва бяха въведени и директорите още се учеха да работят с тях, Столичната община задели една немалка сума, за да подпомогне училищата. Тази година очаквахме те да заработят със собствени средства, но заради кризата това отново не може да стане. Обратното - много училища ще бъдат изправени пред перспективата да нямат пари дори за да изплатят заплатите.
Нужно е разбиране от страна на държавата, че всяка стотинка, която общините дават като допълнителна субсидия, се взема от другаде. Например от пари за ремонти", казва Фандъкова.
Тя защитава убеждението си, че не е трябвало да започва процес на закриване на училища, или както предпочитат да го наричат в момента - на оптимизация, без в тази посока да има дългосрочна държавна политика.
Ако има такава политика, тя трябва да е разработена съобразно конкретните особености на регионите, а не да бъде генерална и спусната отгоре, посочва бившата учителка и 9директорка на училище и дава пример:
"В София например ние преобразувахме няколко училища поради липса на деца, но в никакъв случай няма да си позволим да направим подобно нещо в селата. Защото виждаме, че те имат потенциал, в момента детските градини работят с пълен капацитет и след време тези деца ще напълнят училищата.
Ако ги затворим сега заради временната липса на ученици, това означава да обречем тези хора на миграция, защото те ще се преместят там, където има училища за децата им. А селата да запустеят, докато реално са имали потенциал за развитие.
В отговор на въпроса каква част от образователната реформа, която сегашният екип на мнистерството не е успял да довърши, ще залегне и в работата на ГЕРБ Йорданка Фандъкова казва:
"Образователната система у нас страда от хаотични и необвързани едно с друго реформаторски действия. ГЕРБ не иска да продължава тази линия, затова ще вземем със сигурност онова, което е добро и работещо в сега започналите промени.
Със сигурност ще запазим финансирането на училищата чрез делегирани бюджети и системата за външно оценяване, която стартира в последните години. Ще се стремим обаче тя да стане още по-всеобхватна и децата да държат така наречените популярно "матури", тоест да получават външна оценка, на всеки етап от образованието си, след всеки клас.
Искаме да продължим и разработването на системата за кариерно развитие на учителите, защото това е основното, което работи за тяхната мотивация.
Фандъкова съобщава, че в момента в ГЕРБ се работи върху проект за един наистина нов и модерен закон за училищното образование, който ще запази от стария посочените акценти.
"Мисля, че до година - година и нещо, ще бъдем в състояние да го приемем и той да заработи. Защото аз съм изключително притеснена от това, което се случва с осми клас например.
До седми клас тези деца учеха по нов учебен план, но времето не стигна, за да бъде направена и реформата за следващата година. Програмата за осми клас не е готова, няма нови учебници. Не зная как ще се отрази на децата и това стопроцентово въвеждане на обучение по чужд език и информатика в осми клас.
Като замисъл вероятно то е много добро, когато става дума за езиковите и природоматематическите гимназии, но нека не забравяме, че децата, които учат там, са отишли по собствен избор. Не съм убедена, че тази идея ще заработи във всички училища и във всички населени места, особено при видимата липса на преподаватели", изразява опасенията си Фандъкова.
По повод на слухове, че ГЕРБ ще иска започване на първи клас от 5-годишна възраст, тя казва: "По този пункт програмата ни не бе добре разбрана. Става дума не за намаляване на възрастта за първи клас, а за сваляне на годините, от които да стане задължителна предучилищната подготовка.
Иначе България си има традиции по отношение на започването на първи клас, които не бива да бъдат нарушавани. Виждаме обаче, че по цял свят пада задължителната възраст за т.нар. "предучилищна". Целта е до началото на първи клас децата да бъдат достигнали еднаква степен на училищна готовност, така че да имат равен старт, когато тръгнат на училище.
Според Фандъкова това може да стане, защото недостигът на места за детски градини е проблем предимно на столицата и няколко големи града, а в редица малки селища градините стоят празни или работят със силно намален капацитет.
В случая не конкретната община със своя ресурс, а държавата трябва да се ангажира с разкриването на места за предучилищни групи, след като е направила тази подготовка задължителна. Това ще бъде прието за неин приоритет. Аз смятам, че при това положение дори и в столицата за 2-3 години ще бъде решен въпросът с детските градини, оптимист е Йорданка Фандъкова.
ГЕРБ: Забавачката задължителна от 5-годишна възраст, а матура - след всеки клас
Идеите на ГЕРБ в образованието разяснява пред в. "Стандарт" Йорданка Фандъкова - зам.- кмет на София и водещ специалист на партията в тази сфера
17 юни 2009, 14:08
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!