П арламентарната група на ГЕРБ внесе в деловодството на Народното събрание нов Закон за изменение и допълнение на Изборния кодекс, с който се възстановява преференцията.

Това съобщи народният прдставител от ГЕРБ и председател на Комисията по правни въпроси Данаил Кирилов.

Освен това Кирилов насрочва заседание на правната комисия на парламента за сряда (20.02.2019 г.), на което ще бъдат разгледани ЗИД на Изборния кодекс и процедурни правила за избор на нов състав на Централната избирателна комисия.

По-рано днес на пресконференция в централата на партията Георги Марков заяви, че парламентарната група на ГЕРБ ще възстанови по подходящия начин т.нар. преференциално гласуване.

„Преференциите остава”, каза Марков в след среща с министър-председателя и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.

На брифинга също така стана ясно, че ще се открие процедура по избор на нов състав на Централната избирателна комисия.

„Ние още не сме преглътнали „Костинброд”, подчерта Марков.

„След 3 месеца предстоят поредните евроизбори – много важни за Европа и за България. Идеята на ГЕРБ е основната тематика в тази предизборна тематика да бъде каква Европа искаме и каква България в нея. Затова не искаме постигнатия успех да се подменя с промените в изборното законодателство. Парламентарната група ГЕРБ ще възстанови по подходящия начин т.нар. преференциално гласуване, защото сме единствената политическа сила в България, която се вслуша в гласа на 2,5 млн. български избиратели”, обясни Марков.

„Ние считаме, че не може да има избори в България по сегашната пропорционална изборна система, която ни обрича на вечни коалиции”, каза той и добави, че другите политически групи са уплашени, защото при мажоритарни избори ГЕРБ ще има абсолютно мнозинство.

„Вървим към Европа. Не може да вървим към еврото, а да въвеждаме машинно гласуване, което го няма никъде по Европа”, каза още Марков.

От своя страна Бойко Борисов посочи, че когато е имал нужда от ДПС винаги е излизал и им е благодарял.

„Когато съм искал официална подкрепа от ДПС съм казвал публично „благодаря”, подчерта Борисов. Той обяви, че е бил информиран за проблема с кворума в петъчното пленарно заседание, когато промените бяха гласувани, но те не си били в следствие на скрита договорка с ДПС.

„В случая да излиза, че са ни извили ръцете и така се е получило заради стабилност или каквото и да било. Разбирам го Цветанов, той ме информира, че имаме огромен проблем с кворума. Аз му казах: „Задачата ти е да решаваш въпроса“, отчете премиерът.

„Щом искаме да сме управляваща коалиция, просто всички трябва да ходят на работа. Тогава няма да ни е нужно да търсим друга подкрепа за кворума в парламента”, допълни още Борисов и съобщи, че е извикал Обединени патриоти на среща, която ще се проведе във вторник.

„За съжаление никъде не се отбелязва, че НФСБ е главен инициатор да се вземе това решение, ДПС са го подкрепили. Точно обратното се говори. Никъде не се акцентира, че не се прие агитация на майчин език. Никъде не се акцентира, че не се прие уседналостта. Точно обратното. Явно е изгодно на всички. Ние първи внесохме мажоритарния закон, а и винаги, като партия, сме избирани мажоритарно. Не искам да остава какъвто ѝ да е оттенък, че на нас изборните правила ни влияят”, обясни Борисов.

Той припомни, че предходният състав на ЦИК е бил прекратен предсрочно по времето, когато ГЕРБ е била в опозиция.

„Тази избирателна комисия и този избирателен закон беше промотиран тогава изцяло от Мая Манолова, сега омбудсман. По време на мандата на БСП и от ДПС. Що за нахалство е това?”, попита премиерът.

Лидерът на ГЕРБ обяви още, че е получи благодарности от британския премиер Тереза Мей за това, че българските служби са се задействали навреме и бързо са алармирали британските за случая „Гебрев”.

„Глупостите, които се говорят, че от чужбина дошли да ни кажат. Тя ми обеща в някое от публичните си изявление да го заяви. Същото е и с Венецуела. В момента, в който дойде сигналът, аз съм извикал американския посланик, за да го информирам, не той мен“, категоричен е Борисов.

Цветанов: Наложително е да преразгледаме промените в Изборния кодекс

„ПП ГЕРБ нееднократно е показвала досега, че държи сметка за мнението на хората и че е чувствителна към реакциите на обществото по повод на законодателната дейност в парламента. След обстоен анализ, който извършихме заедно с премиера Борисов и членовете на Изпълнителната комисия, смятаме за наложително да преразгледаме промените в Изборния кодекс. При това ще го направим независимо от това дали Президентът ще наложи вето или не”.

Това написа председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов в профила си във Facebook.

Той подчертава, че за управляващата партия е „по-важно да гарантира спокойствието на хората, както и да им покаже, че спазването на техните права е най-важно за нас”.

„Винаги сме се водили от разбирането, че изборните правила не са въпрос на създаване на предимство за една или друга партия, а следва да са здрава основа за осигуряване на честни и прозрачни избори”, смята Цветанов.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Приключи поклонението пред тленните останки на папа Франциск

Приключи поклонението пред тленните останки на папа Франциск

Свят Преди 2 часа

Около 250 000 души са успели да отдадат почит на покойния папа

ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

Свят Преди 2 часа

Средствата ще се използват за набавяне на различно оборудване

Катастрофа на две коли и патрулка в София

Катастрофа на две коли и патрулка в София

България Преди 6 часа

Полицаите са били на път към подаден сигнал за домашно насилие

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Свят Преди 7 часа

Конгресът застава твърдо зад защитата на правата на човека и достойнството на всички в Европа, включително и на ромите

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

България Преди 7 часа

Тя започнала да отправя обиди и закани за физическа саморазправа срещу възпитателка

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Свят Преди 8 часа

Сърбия е ключова страна за европейската интеграция на западните Балкани и евентуален провал може да подкопае стабилността на самия ЕС, се казва в анализа на медията

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Свят Преди 8 часа

Тръмп: Тогава САЩ и Русия ще могат да правят бизнес

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Свят Преди 8 часа

Пронатализмът се разглежда като възможен начин за справяне с намаляващата раждаемост в Америка

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Любопитно Преди 9 часа

Те ще ви помогнат да се тонизирате, ще ви заредят с енергия и ще зарадват вкусовите ви рецептори

Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък

Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък

България Преди 10 часа

На срещата, преминала в дух на приятелство и конструктивизъм, бяха обсъдени перспективите за развитие на взаимоотношенията между двете страни

Путин лично разговаря в Москва с пратеника на Тръмп

Путин лично разговаря в Москва с пратеника на Тръмп

Свят Преди 10 часа

Това е втората срещу между Путин и Уиткоф за последните две седмици

Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Свят Преди 10 часа

Опасността от астероидни сблъсъци остава една от вечните теми на науката

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

България Преди 11 часа

Най-силният трус до момента е бил със сила 3.5 и е регистриран на 25 април 2025 г., в 10:43 ч. българско време

Казаци поставят руско и кримско знаме на покрива на сградата на кметството на 17 март 2014 г. в Бахчисарай, Украйна. Жителите на Крим гласуваха с огромно мнозинство за отделяне от Украйна по време на гласуването на референдума на 16 март, а кримският парламент обяви независимост и официално поиска от Русия да ги анексира.

Защо Крим е толкова важен за Украйна и Русия?

Свят Преди 11 часа

Тръмп заяви пред TIME, че „Крим ще остане с Русия“