Ч естно е, преди да се състави правителство, лидерите на всяка партия в парламента да изкоментират бюджета и да кажат за какво ще гласуват. За това апелира председателят на ГЕРБ Бойко Борисов на пресконференция в централата на партията.
В пресконференцията участваха председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова и депутатите Деница Сачева, Делян Добрев и Красимир Вълчев. Темата на брифинга е предложеният от служебното правителство проект на държавен бюджет, в който се предвижда 6,4 % бюджетен дефицит.
"Следващите дни трябва да решим дали теглим огромен дълг, дали да режем разходи, дали да вдигаме данъците - и около това мнозинство да се направи правителство", обясни той.
"Партията на промяната и "Демократична България" (ДБ) да кажат откъде ще отрежат 3,4 процента", добави Борисов. Той коментира, че ако дефицитът остане 6,4 процента, както е в проектобюджета на служебния кабинет, страната ни трябва да забрави за членство в еврозоната.
ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ с общи виждания за бюджета
По думите на бившия премиер има още "капани", които не са отразени в бюджета. "В Чирен все още има нагнетен скъп газ, заемът от близо един милиард лева, отпуснат на "Булгаргаз", също не е отразен, кой ще го плаща", коментира председателят на ГЕРБ.
От отговор се нуждаел и въпросът дали ще бъде гласуван таван на лимита на външния дълг.
"Трябва ли да поискам ПП-ДБ да се отрекат от Асен Василев и финансовата му политика и тогава ще станат приемливи за нас", коментира политическите разговори около съставяне на правителство Борисов.
Бившият премиер категорично отрече и твърдения на други политически сили за натиск върху него отвън.
"С мен американец никога не е говорил да ми поставя условия, имаме американски и европейски партньори в отбраната, във външните работи", изтъкна Борисов.
"Времето на популизма и празните приказки и заклинания приключи", обобщи той. Според него нужни са смели партии, които да защитят държавата.
Правителство на малцинство, за което говорят ПП-ДБ, според Бойко Борисов не е добро решение. "Представете си - има такова правителство и те ми предлагат такъв бюджет, ние не го подкрепяме и те падат, обоснова се той. Или заставаме заедно зад бюджета и реформите, или държавата ще колабира", смята бившият премиер.
"Корнелия Нинова каза, че иска прогресивен данък, ние не сме съгласни, а с ДПС не ни стигат гласовете". Така Борисов отговори на въпрос дали е готов да управлява заедно с ДПС и БСП.
"Или правим правителство с ПП-ДБ, или партиите да се произнесат, и всички съвместно за месец, два, три да направим кабинет, който да измъкне държавата от калта, коментира лидерът на ГЕРБ. "Да се опитаме да бъдем отговорни, има как, но трябва воля, сила, този път не искам да съм сам", заяви Борисов.
Председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова посочи, че от ПП-ДБ се връщат отново към "мантрата" за корупцията и искат ГЕРБ да се разграничава от някакви модели. "Ето го сега моделът, кой модел предпочитат българите - сигурност и стабилност, както беше при ГЕРБ, или това, което наблюдаваме в момента, спрени оперативни програми, никакви инвестиции", попита тя.
"Служебният премиер представи бюджет с 6% дефицит от БВП. Това са приблизително 12 млрд. лева. Този огромен дефицит е в резултат на политическата криза, започнала през лятото на 2020 г. - в деня, в който влязохме в ИЕРЕМ 2. Вижда се, че държавният дълг ще нарасне близо двойно до 70 млрд. до края на 2025 г. За следващите 3 години ще платим само за лихви по прогнозите на Донев над 4,5 млн. - колкото две магистрали "Хемус" или да ремонтираме всички училища в България. Бюджетът съдържа скрити дефицити - разходите за растеж са ограничени, средствата за образование намаляват като дял от БВП - от 4,4 до 4,1%. Същоито се случва с разходите за здравоопазване, социални помощи и обезщетения. Инвестициите по националния бюджет са на санитарния минимум", каза по време на брифинга Деница Сачева, цитирана от DarikNews.bg.
Според нея прогнозите за икономически растеж са твърде оптимистични.
"МВФ намали двойно прогнозата си, като оцени възможния растеж до 1,4% от БВП, а БНБ допуска растеж от 0,4%. Справянето с такъв дефицит ще бъде изключително трудно. Свиването на дефицита без да се пипат данъци, може да става с неповече от 1% на година, това ще обезсмисли референдума за еврозоната - защото не отговаряме на нито един. Трябва или да се вдигат данъци, или да се отложи влизането в еврозоната", посочи тя.
Според Делян Добрев "в тази драматична ситуация няма лесни решения".
"Трябва голямо мнозинство в парламента, за да се вземат непопулярни решения. Веселата компания от ПП докара държавата до сметката, която получихме вчера от Министерството на финансите. Ние предупреждавахме, че това ще се случи още от 22 януари 2022 г. Казвахме многократно, че тегленето на дългове е капан за всяко правителство", добави той.
От своя страна Красимир Вълчев заяви, че има структурни проблеми и скрити дефицити.
По-рано, в eфира на NOVA, депутатът от ГЕРБ-СДС Деница Сачева заяви, че ГЕРБ-СДС са готови да предложат и експертен кабинет, и на малцинството.
По думите ѝ изборът между двата варианта зависи от това на каква подкрепа ще разчитат от ПП-ДБ и искат ли националните приоритети да бъдат постигнати.
„България няма нужда от това за шести пореден път да получи същият отговор – това, че хората няма да дадат своя вот на нито една политическа сила да управлява самостоятелно. Хората искат да се намери път между различните политически партии и да се говори за национални приоритети и национално обединение. Искат политическите партии да загърбят частните си политически интереси и да работят за държавата”, каза тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!