Ол ло 60% от живеещите в страната избиратели твърдят, че ще се явят на 5 юли на избори, този път за да определят бъдещото управление на България.
Това сочат данните от приключилото преди дни национално социологическо допитване за предизборните настроения на българите на ББСС "Галъп интернешънъл" по поръчка на в. "Класа".
ГЕРБ запазва преднината си в сравнение с БСП като равнище на доверие (39% спрямо 22% за червената партия), дори леко нараства спрямо предишния месец - с около 3 пункта.
Няма промяна в рейтинга на правителството или премиера, продължават да преобладават нагласите за смяна на тройната коалиция след изборите.
Същевременно отминалите избори за европейски парламент доказаха, че далеч не всички симпатизиращи, както на ГЕРБ, така и на БСП, са сигурни гласуващи в самия ден. И двете партии имаха резултат и като процент, и като брой реални гласове под прогнозите: ГЕРБ получи 24% от гласовете, а БСП -- 18.5%.
За сметка на това така наречените по-малки формации и сините получиха максималните си прогнозни гласове, дори повече.
Данните на ББСС "Галъп интернешънъл" сочат, че можем да очакваме около 3.5-3. 7 млн. гласуващи - приблизително в рамките на броя гласували на предишните парламентарни избори от 2005
Приблизителното разпределение на гласовете по партии от пропорционалното гласуване
- без да се вземат предвид 31 мажоритарно избрани депутати - изглежда към момента по следния начин :
ГЕРБ начело с между 26-30% от гласовете, следван от БСП с между 19-22% от гласовете.
Като брой гласове и за двете партии това би означавало обаче значително увеличение - с повече от 1/3 на гласовете, получени при евровота през юни. Привържениците им, които не се явиха на евроизборите, твърдят, че този път ще го направят, поне при социологическите допитвания.
ДПС е трета сила с вероятен резултат между 13-15% от гласовете.
Следва "Атака" с 9-11% но такъв резултат е възможно само при пълна мобилизация и би означавало подобрение на резултата и от 2005-а, и от евровота преди месец.
"Синята коалиция" е пета с между 7-9% от гласовете в пропорционалната част. Изследването регистрира нарастваща увереност сред десните симпатизанти след добрия резултат на обединените десни на евровота.
РЗС и ЛИДЕР/"Новото време" са по-скоро над 4-процентната бариера, докато НДСВ, макар и със сериозни шансове след евровота, е по-скоро на ръба за влизане в парламента.
За НДСВ всичко зависи от това дали гласуването за популярните лица отново ще изтегли жълтите към техния мислим максимум в момента. НДСВ обаче далеч не може да счита за гарантирано прескачането на бариерата идущата неделя.
При значително по-ниска избирателна активност са възможни изненади: неприятни главно за ГЕРБ и/или БСП.
При по-висока избирателна активност - над 4 милиона гласуващи - неприятните изненади ще бъдат повече за последните три формации - РЗС, ЛИДЕР/"Новото време" и НДСВ.
Изглежда, първото мажоритарно гласуване при парламентарни избори е на път да поднесе изненади. Преди всичко съществува съвсем реална възможност по-малко от хората да гласуват мажоритарно в сравнение с решилите да пуснат своя глас за партийните листи.
Феномен, познат ни от местните избори за кметове и общински съветници, където част от българите пускат своя глас за едното, но не и за другото.
Много висок процент (всеки четвърти) се колебае какво всъщност да направи: да подкрепи и за мажоритарните мандати своята партия или коалиция, или да гласува различно.
ГЕРБ със 17% по-високо доверие от БСП
Данните от национално социологическо допитване за предизборните настроения на българите на ББСС "Галъп интернешънъл" по поръчка на в. "Класа"
2 юли 2009, 11:45
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!