Г ЕРБ и ВМРО постигнаха принципно съгласие за промяна в Конституцията на страната и свикване на Велико Народно събрание.
Двете формации проведоха близо едночасов разговор в парламента, след който обявиха около кои предложения са имали допирни точки.
"Проектът, който бяхме депозирали първоначално в Народното събрание, за да имаме основа, върху която да предизвикаме останалите партии за дискусия, в момента търпи правно-техническа корекция. Имаме екип, който изглажда някои от правно-техническите проблеми в този първоначален проект. Ще чуем и всички предложения от парламентарните групи, с които се срещаме днес и независимите депутати", увери председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова.
Тя подчерта, че от партията са се съгласили с предложението на ВМРО в проекта за нова Конституция задължително да се впише преамбюл, в който да се очертаят основните принципи, по които ще функционира държавата.
Управляващите са си поставили за срок 2-и септември, докато се надяват да бъдат събрани необходимите 120 подписа за стартиране на процедурата, която предполага 2-месечно обсъждане на проекта, както и детайлизирането на предложенията. След това трябва да бъде потърсена по-голяма подкрепа от 160 народни представители.
От ВМРО пък изразиха подкрепа за промяната в основния закон и обявиха, че гледат „с надежда“ към идеята за свикване на Велико Народно събрание.
"В нашите предложения се включва детайлизиране на позицията за герба, който много хора поставиха при публикуването на първия вариант, подкрепата за грамотната раждаемост. Смятаме, че по отношение на тази възможност за внасяне на закони от съдебните съвети на прокурорите и съдиите, предложена от ГЕРБ, смятаме, че е хубаво, ако това остане, то да бъде само за закони, свързани с функционирането на съдебната власт", уточни Искрен Веселинов.
Той подчерта, че от партията му поддържат идеята президентът също да има законодателна инициатива, но единствено по въпроси, свързани с неговите компетенции.
От ВМРО ще искат още текстове, свързани с правата на българските общности зад граница, брачния съюз между мъж и жена, въвеждането на форма на задължително гласуване, както и такива, даващи възможност в бъдеще да бъде върната наборната военна служба.
НФСБ също подкрепят предложението за свикване на Велико народно събрание и нова Конституция.
"Радвам се, че бяха изключително конструктивни разговорите. Колегите заявиха, че имат волята да подкрепят нашето предложение за събиране на 120 подписа за стартиране на процедура за ВНС и нова Конституция", каза председателят на НС Цвета Караянчева.
Борисов обяви: Днес внасяме нова Конституция
С ВОЛЯ разговорите ще бъдат на 2 септември, когато депутатите се връщат на работа.
БСП са отказали участие в консултациите. ДПС все още не са отговорили на поканата.
ГЕРБ внесе проект за нова Конституция в парламента
Очаква се от следващата седмица да стартира и процедурата по самото събиране на подписите.
Предложението за нова Конституция
бе внесено в деловодството на Народното събрание от председателя на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова. Документът бе изпратен до председателите на всички парламентарни групи в 44-тото Народно събрание и депутатите, нечленуващи в парламентарни групи.
Борисов предложи свикване на Велико Народно събрание
Внасянето на Конституцията бе предшествано от изявление на премиера Бойко Борисов. Той коментира, че това е единственият начин народът да управлява и да има максимално представителство.
"Нашата единствена цел е да се даде на народа правото да избира, да взима решения. Не платени, не конюнктурни, не институционални играчи, които в момента се заявяват - народът. Някои ни упрекват, че ние не сме легитимни. Миналата година имахме два избора национални - за европарламента и местна власт. Към днешна дата няма социологическа агенция, която да не дава, че ГЕРБ е първа политическа сила. Няма нещо, което да не сме направили финансово, икономическо, във всяко отношение. Народът иска справедливост, народът иска да управлява, да има максимално представителство. Как се случва това? Единственият начин е с нова Конституция", каза по-рано Борисов.
Предложенията на Борисов продължават да будят дискусии
Множество въпросителни около проекта за нова Конституция.
Предложението на ГЕРБ, Великото народно събрание да премахне възможността да се свика следващо Велико Народно събрание предизвика полюсни реакции.
Какво означава премахването на Великото народно събрание
Една от тезите е, че така ще се дадат свръхправомощия на обикновения парламент и основният закон, който определя основите на това, какви са принципите на управление на държавата и отношенията между държавата и гражданите, ще могат да се променят често, в зависимост от това, кой е на власт.
Ключовата промяна, която ГЕРБ предлага е записана в чл. 169 на проекта за нова Конституция.
Той гласи, че и обикновеното Народно събрание може да приема нова Конституция, както и да внася промени в нея. А заключителните разпоредби на проекта предвиждат, когато Великото народно събрание приеме тази и всички други поправки, да се разпусне завинаги. Така хипотетично Осмото Велико народно събрание може да се окаже и последното в историята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!