Н а среща на експертните групи ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се разбраха за важните въпроси, които да зададат на Министерството на финансите (МФ) във връзка с проектобюджета. Срещата е част от поредицата разговори в Народното събрание (НС), които трябва да се проведат между експертни групи на двете най-големи политически сили по отделни секторни политики.
Според Томислав Дончев (ГЕРБ-СДС) преговарящите формации имат синхрон за важните въпроси, които трябва да се уточнят с Министерството на финансите, и срещата с тях трябва да се състои още днес. Трябва да изясним възможно ли е в рамките на една година дефицитът да бъде свит под 3% и колко „болка“ ще носи това и ако „болката“ е прекалено много, да е за две годни, коментира депутатът. Според него, когато е готов сценарият, който да следват, добрата парламентарна практика е да се говори с всички политически сили в НС.
Бившият финансов министър в кабинета „Петков“ и съпредседател на „Продължаваме промяната“ Асен Василев смята, че ще има ръст на номиналния БВП. Той лично нямал притеснение по макрорамката във вида, в който е предложена. Доколкото в България ще останем със сравнително най-ниските енергийни разходи като себестойност, индустриалното производство ще стане по-конкурентно, прогнозира Василев. Не бих пипал драматично макрорамката, защото ще доведе до значително прекрояване на бюджета, заяви бившият финансов министър.
Борисов: Да говориш за втори мандат, без да покажеш правителство, е нелогично
Очертахме рамката, еврозоната остава наш основен приоритет, обобщи бившият премиер Кирил Петков и съпредседател на ПП. Той добави, че е възможно по отношение на дефицита да има потенциално изключение в ЕС, заради войната.
Според Томислав Дончев потенциал за търсене на резерви по линия на европейското финансиране няма.
Ние трябва да си признаем, че сме в отрицателно фискално пространство, посочи колегата му Красимир Вълчев. По думите му не можем 100% да съкратим националните капиталови разходи, защото инфраструктурите изискват годишно минимални разходи за поддръжка.
Какво се случва с енергетиката, ако вземем от нея 100% дивидент, след като в сектора има предизвикателства като зелената сделка например, включи се в дебата и Теменужка Петкова (ГЕРБ-СДС).
Най-добре е да се заложи обща политика за издръжката за всички ведомства, а ако има искания за изключения, да са индивидуални за всяко ведомство, смята Асен Василев. По думите му капиталовите разходи, освен по целесъобразност, трябва да се оценяват и по готовност на проекта. Нека държавата си прибере целия дивидент от дружествата, ако някъде някое дружество има нужда от изключение, да каже защо има нужда от такова, обясни бившият финансов министър. Според него трябва да се тръгне от рестриктивна обща политика и след това да бъдат заложени конкретните програми и изключения.
Гюров за поискания от ГЕРБ списък с имена на министри: По никакъв начин няма да играем с играта им
По отношение на дивидента Кирил Ананиев, финансов експерт, е на противоположна позиция и смята, че предприятията трябва да се гледат едно по едно, защото всяко е различно, и не бива процентът да е един и същ за всички.
Ако защитим втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост, той ще дойде и като приход, и като разход и няма да даде отражение върху бюджетния дефицит за 2023 г., посочи още Ананиев. Притеснява ме и дали е реалистична прогнозата на МФ за забавен ръст на БВП през 2023 г. до 1,8%, добави още експертът и бивш финансов министър.
По-рано акад. Николай Денков от ПП-ДБ уточни, че днес ще започне работа работната група, свързана с финансите, за да може да се обсъдят дискусионните въпроси и след това да се поиска и информация от Министерството на финансите.
"Днес започнаха да се срещат експертите, за да видят къде има съгласие и разногласие по отношение на програмата, която трябва да се подготви за управление. В даден момент, когато ПП-ДБ изготвим документ, той да бъде максимално близък до това, което би се приело и от друга страна", заяви акад. Николай Денков от ПП-ДБ.
Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ-СДС припомни, че всички работни групи са с експерти. “Надяваме се, че те много експедитивно ще го правят, така че да можем да влезем със сроковете, които взаимно сме си поставили”, каза още тя.
Денков поясни, че се работи по проектосъстав на кабинета и когато има някаква готовност, той ще мине през национален съвет. “Опитваме се да бъдем максимално бързи, без да влияем на качеството”, каза още Денков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!