П Г на ГЕРБ-СДС призова премиера Стефан Янев да ревизира решението на Министерски съвет за ВМЗ "Сопот" и "Авионамс". Това призова народният представител от ГЕРБ-СДС Дани Каназирева по време на брифинг в Народното събрание, предаде Агенция "Фокус".
Според нея това е изключително важно за целия пловдивски регион и с него са свързани съдбите на десетки хиляди.
"Призоваваме премиера да ревизира и отмени това скандално решение",
каза още Дани Каназирева. По думите ѝ с това решение се подвеждат работниците във ВМЗ "Сопот", като се внушава, че като минат от "Държавната консолидационна компания" под шапката на Министерство на икономиката, че това ще е по-добре и ще се обезпечи работния процес на предприятието. "Това не е вярно", каза още Каназирева.
Колегата ѝ от ГЕРБ-СДС Александър Иванов също коментира темата.
"Правим това изявление във връзка с вчерашното заседание на Министерски съвет. Едно от последните заседания на Министерски съвет на правителството, назначено от президента Радев. Нямаше да му обърнем толкова внимание, ако се занимаваше с нормални неща, касаещи дневния ред на обществото", каза той.
Според него този дневен ред касае мерки за справяне с кризата от коронавируса, за справяне с пожарите или с мигрантската криза.
"Ние даваме това изявление във връзка с две скандални, за нас опасни решения на Министерски съвет.
Едното касае ББР, която с вчерашното решение на Министерски съвет се дава зелена светлина за раздаване на високорискови, необезпечени кредити... Второто решение, на което искаме да обърнем днес внимание, касае "Държавната консолидационна компания" и в частност две от нейните дружества. Решението вчера ще засегне пряко, надявам се да бъде преразгледано това решение, но ако бъде така осъществено, ще засегне необратимо ВМЗ "Сопот" и "Авионамс", каза Александър Иванов.
Ето и какво отговори служебният министър на икономиката Кирил Петков:
"Държавна консолидационна компания" ЕАД /ДКК/ не трябва да изисква нито лев нито от "ВМЗ-Сопот", нито от "Авионамс", за да плати дивидент на държавата, коментира пред журналисти служебният министър на икономиката Кирил Петков, предаде БТА.
Вчера правителството прие промени в Разпореждане номер 1 от 2021 г. за установяване и внасяне в полза на държавата на отчисления от печалбата за финансовата 2020 г. от държавните предприятия и търговските дружества с държавно участие в капитала. Съгласно измененията, ДКК и "Национална компания индустриални зони" ЕАД се включват в обхвата на търговските субекти, които следва да разпределят и внесат в полза на държавата част от печалбата си по годишния финансов отчет за 2020 г. след данъчно облагане.
Промяната се извършва с оглед необходимостта от осигуряване на допълнителни приходи в държавния бюджет. С проекта на акт се променя и срокът за внасяне на сумите по отчислената печалба, съответно разпределения дивидент - от 30 юли на 31 август.
Реално дивидентът, който се изисква е от ДКК, не от ВМЗ. ДКК има кешови пари в ББР, които стоят свободно,
обясни министърът. Плащайки този дивидент, просто им намаляваме свободния ресурс, коментира той. Петков допълни, че е било решено, че няма защо ДКК да има свободни средства, след като начинът по който ги харчи е опасен откъм целесъобразност и откъм най-правилното използване на парите на данъкоплатците. Той напомни, че предстои промяна на част от членовете на борда на директори на ДКК.
Вчера в МС министърът посочи, че ВМЗ не се изважда от ДКК. Петков днес повтори, че според него дългосрочно ДКК не трябва да съществува, но напомни, че процесът ще е сложен и ще отнеме време.
По-рано днес от ГЕРБ призоваха премиера да преосмисли предложението за изваждане на "ВМЗ-Сопот" и "Авионамс" от ДКК и заявиха, че решението за изплащане на дивидент от компанията, който трябва да се вземе от ВМЗ и "Авионамс", реално застрашава от фалит двете дружества.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!