Д окладът на Европейската комисия е положителен, обективен и ясно очертаващ постигнатите резултати от сътрудничеството на страната ни с ЕК, в контекста на Механизма за сътрудничество и оценка и необратимостта на осъществените реформи, както и посоката на бъдещите действия. Това заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова, предаде агенция БГНЕС.
„Комисията акцентира върху сфери, в които държавите-членки и конкретно България, която в този доклад се споменава чак на 10-та страница, приоритетно да насочват своите действия, за да гарантират върховенството на правото в ЕС. Тези области съвпадат и с набелязаните приоритети и на правителството”, каза още Дариткова.
ЕК: България има проблеми със съдебната система и медиите
Според нея
докладът изрично посочва, че в началото на годината у нас са инициирани серия от разследвания за корупция по високите етажи на властта.
Има и повдигнати обвинения.
„ЕК оценява усилията на правителството в борбата с корупцията, консолидираната законодателна рамка и дейността на специализираните структури в изпълнителната и съдебната власт. Това съдейства за решимостта на българските институции за справяне с този световен проблем”, отбеляза още тя.
„ЕК констатира, че българското законодателство предоставя основните правни гаранции за защита на журналистите и медиите. Правителството потвърждава вече поетия ангажимент за гарантиране на върховенството на правото в България като член не ЕС, както и готовността на страната ни за активно участие в диалога за върховенството на закона и правото”, допълни още Даниела Дариткова.
Ахладова: Докладът на ЕК е положителен и обективен
Не на същото мнение са от опозиционната БСП.
Докладът на ЕК не е изненада за нас.
Крайно време е да разберем и комисията трябва да се престраши да го каже, че липсва каквато и да е индикация правителството да има идеята или волята да направят промени в необходимата посока. Докладът не споменава наличието на такава воля. Това заяви на пресконференция Крум Зарков от БСП.
„Затворено е управление, което стеснява мястото на обществото в правенето на политика. Това е критика в доклада на ЕК. Трябва да отбележим, че и новото откриване на парламента беше придружено с
практическото недопускане на граждани в сградата и отреждането на малка стая в мазето за журналистите”,
добави Зарков.
„Механизмът за сътрудничество и проверка остава. България, заедно с Румъния, е специално наблюдавана страна. Край не се очертава, по-скоро влизаме в спирала, в която за България ще се говори по-често в Европа негативно”, каза още Зарков.
Това е доклад за изгубеното време,
тъй като поне от четири години насам тежките критики, отправяни в него, са издигани няколко пъти от БСП, включително във вотове на недоверие, каза Зарков. За тези години нито един от проблемите не е решен, а се появиха и няколко нови, които са обект на внимание на най-високо ниво в ЕС, допълни той.
От БСП очертаха проблемите, посочени в доклада - прекомерна и безконтролна власт на главния прокурор, практическата невъзможност за неговото наказателно преследване, темата за конструирането и функционирането на ВСС. Липсата на присъди за корупция също не е новина, но отново е на челните страници на доклада на ЕК, заяви Зарков. По думите му в доклада се посочва, че над 80 процента от хората знаят, че корупцията е широко разпространено явления в България, отбелязано е и, че много от тези хора са на площада. Посочен е и парадоксът, че правителството е изтъкнало като свой приоритет борбата с корупцията, пък точно тази тема предизвика едни от най-масовите протести, каза Зарков.
Според БСП, новите проблеми за България, посочени в доклада, са -
пълната деградация на законодателния процес,
начинът по който на тъмно се законодателства през преходни разпоредби или с изменения, които нямат нищо общо с първоначално внесените законопроекти. Именно това е един от моделите на задкулисното управление, коментира Зарков. ЕК казва в прав текст, че повечето издания в България откровено обслужват правителството и правителствената политика и това го отчитат като проблем, заяви депутатът. По думите му темата за главния прокурор и свободата на медиите са засегнати с еднаква важност в доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!