Няма никакви основания за цитираните над 1 милиард евро, поискани от "Атомстройекспорт", уверени сме, че няма никакъв шанс делото да бъде присъдено в полза на руската страна.
Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред журналисти днес в Ерусалим, където е на посещение в делегацията, водена от премиера Бойко Борисов.
Руската страна има право на такъв арбитраж, ние имаме достатъчно аргументи, няма никакви основания за сумата, която е цитирана, над един милиард евро, поискани от "Атомстройекспорт", каза Делян Добрев.
Той припомни, че през 2006 г. е проведен конкурс, който е бил опорочен от самото му начало.
По думите му днешната ситуация е резултат от извършено тогава предателство срещу българската държава.
Министърът призова прокуратурата да излезе със заключения по проверката както за конкурса, така и за допълнителните споразумения.
Трябва да се потърси отговорност и от лицата, които са се облагодетелствали от сключването на договор за над 200 млн. лв., който надхвърля две хиляди пъти прага на обществените поръчки, смята Добрев.
Според министъра тези средства са дадени от руската страна на български фирми.
Делян Добрев призова Народното събрание да сформира временна парламентарна комисия, която да проучи как е проведен конкурсът и как са сключени договорите.
На въпрос дали остава вариантът за произведения вече реактор, министърът отбеляза, че именно това озадачава българската страна. Ние заявихме, че сме готови да използваме готовия реактор за строителството на 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй". Като се върна в България ще говоря с "Росатом", ще помоля и премиера на разговори с президента Владимир Путин при негова визита да коментира също този въпрос, за да имаме яснота, добави Добрев.
"Исканията на "Атомстройекспорт" са смешни, за това сигурно са ги посъветвали техните юристи. Ние тях ги познаваме, те са губили доста дела в Европа, ще загубят още едно, ако тръгнат да се борят с нас", каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
"Казусът е доста явен, самият "Атомстройекспорт" ни дължи доста пари, ние се надявахме да можем с разговори да изчистим тези неща. Ако наистина са решили да ходят по този път ние ще предявим също нашия иск и съответно ще ги разбием в съдилищата", каза още той.
Според Дянков сегашната ситуация с "Атомекспортстрой" няма да се отрази негативно на бъдещи отношения между български и руски търговски организации.
"Той е изолиран - за определена компания, която има много проблеми в света. Не вярвам този иск да влезе в съдилищата, според мен това е някакъв типичен руски опит - дайте да видим дали ще се уплашат. Ние сме показали, че не се плашим от руснаците, нито от определени компании, нито от енергийни гиганти. Ако трябва пак ще ги пляскаме", каза Дянков, цитиран от БГНЕС.
Депутати от ГЕРБ ще предложат сформирането на парламентарна анкетна комисия,
която да провери как са сключвани договорите за АЕЦ "Белене", има ли са основание, кой ги е сключвал, срещу какво и колко, каза пред журналисти в парламента депутатът от ГЕРБ и зам.-председател на парламентарната икономическа комисия Диан Червенкондев.
Не подкрепяме претенциите от руска страна. Те се доказват в съда. Изготвяме защитната си теза с адвокатска къща, която сме наели, и подкрепяме министър Делян Добрев, заяви Червенкондев.
Споровете пред Арбитражния съд продължават, като считаме, че претенциите ни са основателни и защитими, посочи депутатът.
Парите за тези обезщетения и този иск на "Атомстройекспорт" ще ги плаща всеки един от нас,
коментира по-рано днес лидерът на БСП и премиер през 2006 г. Сергей Станишев.
По думите му средствата за спирането на този икономически изгоден проект ще се плащат тепърва, но няма да има възвращаемост. Затова, според Станишев, хората трябва да бъдат информирани за АЕЦ "Белене" и да се проведе първият референдум в историята на България.
Депутатът и бивш министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров отбеляза, че тези средства вече се плащат. Той посочи, че 13-процентното увеличение на електроенергията от 1 юли означава 700 млн. лева, от които половината са заради ВЕИ-та, но другата половина са, за да се капитализира НЕК, за да може да си изплаща ангажиментите по АЕЦ "Белене".
Ако бяхме реализирали "Белене", догодина вече щяхме да имаме печалби, с които да финансираме самия проект, когато обаче той не се реализира, сметките се поемат от компанията, която го е инициирала - в случая НЕК, посочи Овчаров.
НЕК е сто процента държавата, така че всички искове оттук нататък и всички плащания - и 250 млн. евро кредит към БНП Париба, и 1 млрд. евро към руската страна, трябва да бъдат платени от българските граждани, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!