Г ЕРБ-СДС ще настоява днес точката за предоставяне на военна помощ за Украйна да влезе в дневния ред на комисията по външна политика. Това съобщиха на брифинг в Народното събрание Даниел Митов и Екатерина Захариева.
Според Захариева няма нито правни, нито законови пречки двата проекта за решение - на ГЕРБ-СДС и на "Демократична България", да бъдат обсъдени.
Преди три седмици и половина на общо заседание на комисиите по външна политика и по отбрана точката отново не бе включена в дневния ред, припомни тя. Днес, добави депутатът, една от партиите от управляващата коалиция - "Демократична България", призова председателят на външната комисия да включи точката в днешното заседание. Крайно време е това лицемерие да спре, защото, ако сега българското правителство не вземе ясна позиция и не подкрепи войната, която украинският народ води за свободата си - не само на собствената си държава, но и на цяла Европа, ще бъде късно, заяви Захариева.
Кулеба: Тези, които не помагат на Украйна, помагат на Русия
От ГЕРБ-СДС настояват и да не бъде спирана хуманитарната помощ за хотелиерите у нас, които приютяват бежанци от войната в Украйна.
"Омръзна ни на нас и на българските граждани да разбираме отвън - от други правителства, от ЕК, какви точно външнополитически разговори води българското правителство и какви ангажименти поема", коментира Даниел Митов след срещата днес в НС на комисията по външна политика с външния министър на Украйна Дмитро Кулеба.
Костадинов: България изнася огромно количество оръжие към Украйна
От Скопие разбираме какво са обещали българските управляващи за преговорите за еврочленство на Република Северна Македония, обясни той. "За Украйна - в прессъобщението на Министерския съвет не се споменава, че въпросът за военнотехническа помощ е поставен, от интервюто на министър Кулеба разбрахме, че е така, а премиерът Кирил Петков на два пъти отклонява въпроса и отказва да заеме каквато и да било позиция", изтъкна Митов.
Той отбеляза, че в продължение на 20 дни проекторешения за оказване на военнотехническа помощ на Украйна не могат да бъдат разгледани в комисията по външна политика. Управляващото мнозинство умишлено саботира вкарването на текстовете в комисията, да не говорим изобщо дали ще стигнат до пленарната зала, коментира депутатът.
Питаме това ли е солидарността, с която се хвали българското правителство, време е да се уплътни декларацията на НС, приета в началото на руската агресия в Украйна, тя да приеме някаква плътност, всичко иначе остава празни приказки, добави Даниел Митов.
А във връзка с реакциите в Скопие след посещението на премиера в Битоля, Екатерина Захариева каза: "Кирил Петков да ги чуе и да мисли, когато обещава България да вдигне ветото си , без да се изпълнят рамковата позиция и двете становища на КСНС".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!