Н якои очевидно доста забогатяха - все пак, това е пренебрежимо малък процент от населението. А данъкоплатците като цяло нямат много поводи за радост, коментира финансовият анализатор от Българския финансов форум Георги Атанасов.
Той посочи, че от България са изтекли незаконно над 24,7 млрд. долара в периода 2004 г. – 2013 г. Това е ставало чрез незаконни търговски и финансови операции и най-вече чрез укриване на данъци през цените на стоките за внос и износ. Данните са от седмият доклад на базираната във Вашингтон консултантска организация Global Financial Integrity.
Средно, това прави по 2,5 млрд. долара на година. А структурата на това изтичане през годините и липсата на какъвто и да е коментар от властта по този въпрос навеждат на мисълта, че процесът не е прекратен през последните две години. Необходимо ли е да гадаем дали размерът на финансовия поток през този период е запазил темповете си? Пита Атанасов.
Друг показател - дефлацията се завърна през ноември месец тази година. След като през октомври в страната имаше съвсем леко поскъпване на потребителските стоки, последвало четиримесечен спад, месец по-късно дефлацията се завръща и през ноември индексът на потребителските цени е на минус 0,1 %, сочат данните на Националния статистически институт.
Така от началото на годината общата дефлация е 0,4 %, колкото е и спрямо ноември 2014 г., което говори за трайно поведение на потребителите и слабо желание за увеличаване на харчовете.
И макар като цяло да има поевтиняване на потребителските цени, за най-уязвимите хора цените са се повишили. Индексът на цените за т.нар. малката кошница, включваща 20-те процента най-бедни хора у нас, през ноември е нараснал с 0,2%, а от началото на годината увеличението е 0,6%. Според Евростат семействата в България са най-бедни в ЕС.
А в Националния доклад за България за 2015 г., включващ задълбочен преглед на предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси Европейска комисия казва, че политическата нестабилност и сътресенията в банковия сектор имат негативно въздействие върху доверието през втората половина на 2014 г. и през 2015 г. Правителствените финанси също са се влошили значително.
Според Атанасов, въпреки големите ни хвалби България се оказва първа по годишен ръст на държавния дълг в ЕС. Съгласно данните на Евростат държавният ни дълг се е увеличил с 10 процентни пункта, достигайки 29,6%.
Това е стабилност за сметка на нестабилност в един бъдещ период от време, когато този дълг трябва да се плаща. Той не ни се дава, за да се опрости, тези пари не са безвъзмездни помощи, предупреждава Георги Атанасов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!