„Преди години гръцките сеизмолози направиха много точна прогноза за Солун и то стана това земетресение. Вече мога да се правят сравнително добри прогнози на базата на новите технологии. Дори вече има софтуер, който може да разпознава преди земетресението, на базата на първични вълни, какво ще се случи, дали ще има по-слабо или по-силно земетресение и да се предприемат мерки”, коментира в „Здравей, България” по NOVA геологът Рангел Гюров.
ВИЖТЕ КОС СЛЕД СИЛНОТО ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ
Земетресение разлюля отново Централна Италия
Земетресение уби двама в Гърция, цунами в Турция
Нови земетресения край Охрид, планина порасна с 5 см
По думите му гръцките, румънските и турските сеизмолози определено разполагат с по-добра техника от българските и работят с нов софтуер, закупен от САЩ.
„Тези земетресения, които станаха в Гърция, Турция, Италия и Македония напоследък, показаха една повишена сеизмична активност, която обаче вече затихва”, поясни Гюров.
Той коментира, че теорията за подпъхване на плочите на земната кора е остаряла. Според него земетресенията се дължат на своеобразни „завихряния” в движението на земните маси.
„В резултат на такова завихряне Гърция потъва със сантиметри на година, което е сериозен процес. Южната част потъва по-бързо, отколкото северната”, подчерта Гюров и допълни, че това може да доведе до земетресения и в България.
„Местата, където е възможно да се случат земетресения, са известни на сеизмолозите. Това са около Велинград и Гоце Делчев. И ако има повишена сеизмична активност в България е много вероятно това да е около 4-6 или 18-20 септември. Не казвам, че това ще стане, но вероятността е по-голяма на тези дати - около новолуние и пълнолуние”, поясни геологът.
Той посочи, че уточняването на тези е дати се базира на взаимодействието на гравитационните сили на Земята, Луната и Слънцето.
„Има много сериозни изследвания за влиянието на Луната върху Земята. Знае се за приливите и отливите в моретата, но има такива и в земната кора”, обясни Гюров.
„70-80% от земетресенията стават по това време. Ние сме изследвали над 1000 силни земетресения”, отчете той.
„За Гърция, предполагам, че ще има по-силни вторични трусове в края на тази седмица или следващата, но не толкова силни, колкото прогнозират гръцките сеизмолози”, допълни Гюров.
Трябва да се има в предвид, че след Пернишкото земетресение през май 2012 г., геологът предсказва нов силен трус на 18 юни същата година, който не се случи.
Жителите и туристите на остров Кос продължават да са неспокойни, защото се очаква трусовете да продължат до края на месеца. Гръцките сеизмолози прогнозират и ново силно земетресение до 6-а степен по Рихтер.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!