М инистърът на външните работи Теодора Генчовска участва днес в извънредно заседание на Съвет „Външни работи“ в Брюксел с единствена тема в дневния ред - руската военна агресия срещу Украйна, съобщиха от МВнР, цитирани от БТА.
Специално участие в работата на Съвета взеха външният министър на Украйна Дмитро Кулеба,
държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, секретарят по външни работи на Обединеното кралство Елизабет Трус, външният министър на Канада Мелани Жоли, както и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Участниците в срещата единодушно осъдиха руските военни действия,
които са насочени не само срещу Украйна, но и срещу цялата демократична международна общност. ЕС ще продължи твърдата си подкрепа за Украйна - политическа, хуманитарна и военна. ЕС и държавите членки ще останат твърди в действията си. Изолацията на Русия в международните форуми ще продължи, се посочва в съобщението.
По-рано днес министър Генчовска съобщи пред български журналисти в Брюксел,
че на този етап България не е поискала засилване на присъствието на НАТО на територията на страната.
"Тепърва командващият на силите на НАТО ще представи мерки в тази посока", добави тя. Министърът уточни, че преди всякакви действия по този въпрос се предвижда обсъждане и решение на Министерския съвет.
Министър Генчовска определи като недопустимо нападението срещу Запорожката АЕЦ.
По нейните думи конкретни решения от днешното няма, но посланието трябва да бъде много силно - че държавите от НАТО са с Украйна и ще я подкрепят на всяка цена.
Генчовска посочи, че за 16 март е насрочено извънредно заседание на министрите на отбраната
от пакта и тогава може да се очакват следващи стъпки. "Целта на днешната среща беше да се отправи ясен сигнал към Русия, че трябва да спре с действията си в Украйна", допълни тя.
"Ние сме част от този съюз и подкрепяме изцяло усилията конфликтът да не се разрасне.
Най-важното нещо на този етап е хуманитарната помощ, която всички държави членки осъществяват", каза Генчовска.
"Знаете, че НАТО не е част от този конфликт,
но може да направи много конфликтът да не излезе от границите на Украйна", добави тя. Министърът отбеляза, че България подкрепя и е част от усилията за сигурността на Молдова и Грузия. По нейните думи важно послание е и изразената подкрепа за евроатлантическата интеграция не само за Украйна, но и за Молдова и Грузия. "Ще бъде дълъг процес", уточни тя по този повод.
Вижте още:
МО обясни придвижването на военна техника в страната
Арестуват български генерал за шпионаж за Русия
Министерство на отбраната: Повиквателните нямат връзка с Украйна, не предстои мобилизация
Столтенберг за Украйна: Следващите дни вероятно ще бъдат по-лоши
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!