„Всичко започна от споразумението, което Европейската комисия подписа с „Газпром” през май 2018 г. по антимонополното дело срещу руската компания. В рамките на договореното „Газпром” пое ангажимент да предложи на 8 държави членки на ЕС, в това число и България, да подпишат допълнително споразумение, в което ясно да бъдат оказани условията и критериите, на база на които ще се предоговаря цената на газа”, поясни пред NOVA министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Така тя коментира новината, оповестена във вторник от премиера Бойко Борисов, че цената на природния газ за България се понижава с 40,3 на сто, за което са се споразумели след 7 месеца преговори „Булгаргаз” и руската компания „Газпром”.
Европейската комисия нанесе удар срещу „Газпром”
„Европа даде рамката и ангажираността на „Газпром” да се върви в тази посока, както и възможността на всяка една от държавите членки на ЕС да търси т.нар пазарни условия, по отношение на доставката на природен газ”, посочи Петкова.
Тя подчерта, че сега допълнителното споразумение за предоговаряне на цените е част от договора с руската компания.
„Имаше един период от време, в което нашата цена за газа беше изключително добра.
Но след 2018 година се забеляза тенденция на покачване. Това, което ние сега успяхме да направим, е да предоговорим формулата, на база на която ще се определя цената за природния газ. Това, което българските граждани трябва да знаят, е, че до сега тази формула беше ориентирана само на база на цена на петролните деривати. Тоест липсваше пазарният елемент в нея. Това, което преговарящите успяха да постигнат е, че сега във формулата е включен и пазарният елемент”, заяви Петкова.
ЕК обвини "Газпром" в злоупотреба с монопол
„Всеки един месец ще се определя цената на природния газ по тази формула, която беше договорена”, отчете Петкова.
„Потребител сте, ако ползвате парно на газ. Това е ситуация, в която изпадаме за първи път. По отношение на цената на топлинната енергия – тя се определя от регулатора. На база на постигната договореност между „Булгаргаз” и „Газпром” и това намаление, „Булгаргаз” ще предостави на регулатора всички свои отчетни документи. След което КЕВР ще направи цена за всеки един месец от 5 август 2019 г. до настоящия момент”, обясни Теменужка Петкова.
Промяната на цената на природния газ се отразява на разчетите за целия отчетен период, защото е със задна дата от 5 август
и на клиентите на „Булгаргаз” ще бъдат възстановени част от преведените средства.
„Топлофикация София” е най-големият клиент на „Булгаргаз”, така че ще ѝ бъде възстановена сума, след като Комисията за енергийно и водно регулиране направи своите анализи и определи своята цена по месеци”, поясни Петкова.
„Това, което касае потребителите е, каква ще бъде цената. Това ще каже КЕВР на база на информацията, която „Булгаргаз” ще ѝ предостави. Така че българските граждани могат да бъдат спокойни, че всичко това, което се случва е в техен интерес”, заяви министърът на енергетиката. „Гражданите не бива да смятат, че автоматично 40% ще бъде по-ниска сметката им за парно. КЕВР ще направи цена за всеки един месец”.
Петкова добави, че себестойността на продукцията произвеждана от предприятията, използващи природен газ, би трябвало да отбележи сериозно намаление.
„Намалението на цената на природния газ е безпрецедентно в отношенията ни с „Газпром”,
подчерта Петкова и добави, че това ще има положителен ефект за цялата българска икономика.
Министърът на енергетиката посочи, че преговорите между отделните държави от ЕС и руската компания са водени при условия за конфиденциалност, така че българското правителство няма информация какви намаления са договорени от Естония, Латвия, Литва и Полша.
Но тъй като обвинението срещу „Газпром” от страна на Европейската комисия беше, че цените на природния газ за завишавани неправомерно с до 40%, вероятно България е постигнала възможно най-голямото намаление.
По думите на Петкова, това че преговорите са били финализирани навръх националния парник на България 3 март е съвпадение.
Предоговарянето на формулата за цената на природния газ е било направено на база на ясните критерии, разписани от Европейската комисия и върху него не са повлияли политически фактори, като напрежението с Турция, подчерта Петкова.
Тя каза още, че от средата на 2019 г. България е внесла 500 млн. куб. метра втечнен природен газ от други доставчици, което е около 15% от общото потребление на страната. Според министъра на енергетиката цените на руския и американския природен газ са „конкурентни”.
Предстои сключването на догори с американски компании и резервиране на капацитет от терминала за втечнен природен газ в Александруполис.
Настоящият договор с „Газпром” важи до края на 2022 г. посочи Петкова.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!