Д ържавната компания „Булгаргаз” поиска близо 30% скок на цените на синьото гориво.
А от регулатора – Комисията за водно и енергийно регулиране (КЕВР), по всичко изглежда ще се съгласят на поскъпването.
От „Булгаргаз” предлагат цена на природния газ от 363,43 лева за 1000 куб. метра от 1 април. А според изчисленията в КЕВР, синьото гориво трябва да струва 363,26 лева за 1000 куб. метра.
България има 7 седмици да реши за „Газпром“
Европейската комисия нанесе удар срещу „Газпром”
ЕК обвини "Газпром" в злоупотреба с монопол
Нещо повече от „Булгаргаз” искат клиентите, който не са подали годишни заявки за доставки през 2017 година в определения от компанията срок, до август 2016 г., да плащат допълнителни 18,52 лева или 381,78 лева за 1000 куб. метра.
Всичко това нямаше да е абсурдно, ако междувременно Европейската комисия не беше принудила „Газпром” да предоговори надолу цените на природния газ за 8 държави, една от които е България.
Разбира се това ще стане само ако новото правителство, след изборите на 26 март, реши да преговаря с руската компания за намаляване на цените на синьото гориво. Становището си по въпроса България трябва да изпрати в Брюксел до 4 май.
Предложенията на „Булгаргаз” рязко се разминават и с очакванията на бизнеса в страната, които са за намаление на цените от сегашните им нива, а не за скок и евентуална корекция на по-късен етап.
„Бизнесът се надява, че в близките месеци, на база на решенията на ЕС и постигнатото споразумение с „Газпром”, нашето правителство да успее да договори по-добър договор за България, за да може индустрията ни е да спокойна, че това, което плащат заводите в България, същото плащат и конкурентите ни в Германия”, коментира председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев.
По отношение на новата цена на природния газ той отбеляза, че формулата, по която се определя, на този етап все още не може да бъде променена.
„Това е нещо неизбежно и ще трябва да го платим, ако расте цената в Германия, ще расте в България. Да се надяваме, че това увеличение ще бъде максимално контролирано от КЕВР”, посочи председателят на КРИБ.
Въпреки че от края на февруари се покачват, за последните три месеца цените на природния газ на международните пазари са намалели с 4,5%, а за последните 6 месеца, с близо 7%.
Ако цената на природния газ за крайните потребители скочи с 30%, това ще доведе до поскъпване на почти всичко в България, от топлата вода, до хляба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!