106

А ко изборите бяха в последната десетдневка на март, резултатът щеше да е следният: ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС щяха да имат сходна подкрепа с 26,9% и 26,5%, ДПС и "Възраждане" биха оспорвали третото място, съответно с 13,3% и 13%.

На пето място е БСП със 7,2%. В борба за шанс за достигане на бариерата "в пакет" са "Български възход" с 3,5% и "Левицата" с 3,3%. "Има такъв народ" е с 3%.

Резултатите са от изследване на "Галъп интернешънъл болкан" за Българското национално радио (БНР), показващо декларативните нагласи към края на кампанията. То е проведено между 18 и 26 март 2023 г. сред 1004 души по метода "лице в лице" с таблети.

Стотици хиляди обаче тепърва ще решават и на числата към този момент следва, както винаги, да се гледа като на моментна снимка на декларативните нагласи, а не като на прогноза. При близки стойности, колебания в активността, внезапни развития и т.н., възможна е чувствителна динамика, отбелязва социологическата агенция.

Според "Галъп" победителят в изборите ще се реши тепърва с гласовете на вземащите решение в последния момент. В по-добра изходна позиция е този, който има повече подкрепа за "втвърдяване". Възможни са динамични развития и по отношение на третото място. Способността да се набави твърда и предвидима подкрепа пък може да реши и борбата за бариерата.

40,1% са казали, че със сигурност ще гласуват – нива, близки до декларативната активност преди изборите през октомври 2022 г. На тази база се допуска активност, близка до тази от предходните избори, като тепърва ще се разбере процентът, изчислен спрямо формалните избирателни списъци. Възможни са колебания. 4,1% са онези от заявяващите, че ще гласуват, които твърдят, че биха предпочели "Не подкрепям никого", ако изборите бяха днес.

Двустепенната гнездова извадка от изследването на "Галъп" е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.1% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.

Резултатите са от изследване на "Галъп интернешънъл болкан" за Българското национално радио (БНР), показващо декларативните нагласи към края на кампанията. То е проведено между 18 и 26 март 2023 г. сред 1004 души по метода "лице в лице" с таблети.

Коментари 106
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

106 коментара
 
На вниманието на жените: Никога не спорете с мъжа! Веднага почвайте да плачете.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
AI става достъпен за всички с новата A-серия на Samsung

AI става достъпен за всички с новата A-серия на Samsung

Технологии Преди 5 минути

Трите смартфона ще предложат платформата Awesome Intelligence

Киър Стармър обяви военна помощ от 1,6 млрд. лири за Украйна

Киър Стармър обяви военна помощ от 1,6 млрд. лири за Украйна

Свят Преди 9 часа

Стармър заяви, че лидерите ще се срещнат отново скоро, тъй като е „време за действие"

Фридрих Мерц възнамерява скоро да се срещне с Тръмп

Фридрих Мерц възнамерява скоро да се срещне с Тръмп

Свят Преди 11 часа

Завършилото с пререкания посещение на украинския президент Зеленски в Белия дом в петък доведе до объркване сред европейските лидери

Зеленски се срещна с Мелони в Лондон

Зеленски се срещна с Мелони в Лондон

Свят Преди 12 часа

Срещата е позволила на Мелони да повтори пред Зеленски подкрепата на Италия за Украйна и за украинския народ

Brit Awards 2025: Вечер на триумфи, емоции и незабравими моменти

Brit Awards 2025: Вечер на триумфи, емоции и незабравими моменти

Любопитно Преди 13 часа

Кои бяха големите победители, кои речи разтърсиха залата и защо това издание ще се помни дълго

"Войната изглежда все по-абсурдна": Папата призова за световен мир от болницата

"Войната изглежда все по-абсурдна": Папата призова за световен мир от болницата

Свят Преди 14 часа

88-годишният Франциск се лекува в болницата "Джемели" в Рим

„Мадам Уеб“ спечели най-много антинагради „Златна малинка“

„Мадам Уеб“ спечели най-много антинагради „Златна малинка“

Любопитно Преди 14 часа

„Мадам Уеб“ е победител в категориите за най-лош филм, актриса и сценарий

Мелони: Трябва да се избегне разделение на Запада по отношение на Украйна

Мелони: Трябва да се избегне разделение на Запада по отношение на Украйна

Свят Преди 14 часа

Думите на Мелони дойдоха в Лондон, където европейски лидери се събраха, по покана на британския премиер

Лавров: Изпращането на европейски мироопазващи сили в Украйна ще доведе до война с Москва

Лавров: Изпращането на европейски мироопазващи сили в Украйна ще доведе до война с Москва

Свят Преди 14 часа

Лавров коментира и отношенията между Москва и Вашингтон

Израел възобнови бойните си действия в Газа

Израел възобнови бойните си действия в Газа

Свят Преди 14 часа

Тази нощ изтече 42-дневният първи етап от сключеното споразумение за прекратяване на огъня

<p>След либерализацията: Ще скочат ли сметките за ток</p>

След либерализацията на пазара: Ще скочат ли сметките за ток

България Преди 15 часа

Министърът на енергетиката заяви, че работата „на парче“ през последните четири години и поемането на трудно изпълними ангажименти са довели до блокиране на значителна част от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ)

<p>Задържаха млад мъж за убийство в Койнаре</p>

Задържаха млад мъж за убийство в Койнаре

България Преди 16 часа

Жертвата е намерена в дома си

<p>Кремъл похвали промяната в политиката на САЩ</p>

Кремъл похвали промяната в политиката на САЩ

Свят Преди 16 часа

„Новата администрация бързо променя всички конфигурации на външната политика. Това до голяма степен съвпада с нашето виждане“, каза Дмитрий Песков

Владимир Путин

Newsweek: Коя е най-голямата заплаха пред властта на Владимир Путин

Свят Преди 17 часа

Войниците, чийто патриотизъм той иска да подклажда, могат да представляват заплаха за неговото управление, когато се завърнат от битките на фронта в Украйна

Володимир Зеленски и Кийр Стармър

Стармър: Великобритания и Франция ще работят с Украйна по план за мир

Свят Преди 17 часа

„За мен компонентите на трайния мир са силна Украйна, която да продължи да се бори, ако е необходимо, да бъде в позиция на сила; да се договори европейски елемент за гаранции за сигурност... и американска подкрепа“

<p>Светлана с подробности за раздялата с Гущеров. Как отговори на Мария?</p>

Светлана Василева с подробности за раздялата с Гущеров. Как отговори на Мария? (ВИДЕО)

Любопитно Преди 18 часа

Защо се е разделила с Християн Гущеров? Кой помага на Светлана с децата? Как се справя с медийното внимание?