В дните преди избори с реална интрига изключително актуална става темата със зависимото гласуване. Поредица журналистически разследвания за евровота ясно показаха, че величината и географията на този тип вот става все по-решаващо обстоятелство за крайния резултат.
В момента пък
от различни места се чуват различни цени на глас до 150 и дори до 200 лв.
Ето как ще изглеждат бюлетините за вота в София
Подправяне на протоколи, превръщане на бюлетини в невалидни, опити за купуване на цели комисии с цел постигане на по-големи и сигурни разлики в резултатите – това са често обсъждани теми преди всяка кампания. Тази не прави изключение.
„Галъп интернешънъл“ за поредна година провери каква е нагласата към „стимулирано“ или „наложено“ гласуване. В последното националнопредставително изследване на агенцията, проведено само преди дни, беше зададен въпросът: „Вие лично, бихте ли, или не бихте приели да гласувате на местните избори за даден кандидат, партия или коалиция срещу заплащане, друг стимул или по принуда?“.
Оказа се, че
11% от всички запитани признават, че биха приели.
Все пак 81% не биха, а останалите 8% не могат да преценят. Тези 11% се равнява условно на над 600 хиляди души – от общо около 5.5 милиона постоянно пребиваващи у нас и имащи право на глас. Към тях вероятно може да се добавят и известна част от тези 8% колебаещи се.
Сред онези, които със сигурност се очаква да гласуват на тези местни избори, процентът признаващи си също е над една десета. Най-високи са дяловете на онези, които си признават, че биха гласували при стимул или принуда, сред най-бедните и ниско образованите, респективно при ромите делът на склонните е 40%.
За поредна година се установява, че
най-младите са и в най-голяма степен склонни на откровеност по въпроса за зависимия вот.
Това е и индиректно отражение на демографската ситуация в страната, която се характеризира с все по-сериозна гетоизация сред най-млади възрастови групи. Разбира се, за немалка част от гласоподавателите би трябвало да отчетем икономическата безизходица или работодателската принуда.
По-рано представително проучване за цяла София на агенция „Сова Харис”, поръчано от в. „Труд” сочи
победа на досегашния градоначалник на столицата Йорданка Фандъкова след балотаж.
„Алфа Рисърч”: Кой води в битката за София
Изследването е проведено в периода между 9 и 16 октомври 2019 г. сред 1000 души над 18-годишна възраст. То е представително за пълнолетното население на Столична община, стратифицирана по признаците местоживеене, пол и възрастова група. Генералната съвкупност е 1 101 776 пълнолетни жители на Столична община. 1% на извадката съответства на ~1102 души. Максимална грешка за 50% относителен дял при 95% гаранционна вероятност: 3,0%. Методът на регистриране на информацията е стандартизирано face-to-face интервю, провеждано в дома на респондента.
На първи тур досегашната кметица би получила 31,2% от всички гласоподавателите на общината, а бившият омбудсман – 24,7%. На втория тур очакванията са Фандъкова да вземе 37,6%, а опонентката ѝ Мая Манолова – 28,5%. Коалицията ГЕРБ-СДС ще бъде с най-много общински съветници.
Според социолозите интригата в предстоящите местни избори ще е на втория тур.
Съществуват предварителни очаквания, ч значителна част от избирателите на третата политическа сила в столицата – градската десница – може да застанат срещу ГЕРБ, т.е. да заложат на промяната. Резултатът от проучването на „Сова Харис” не потвърждава тази хипотеза.
Напротив, преоценката в нагласите си, която правят избирателите на традиционната десница, е в обратна посока. Част от тях се насочват директно към кандидата на ГЕРБ-СДС още на първи тур, а хората, подкрепили десницата на първи тур, на балотажа или се определят за Йорданка Фандъкова, или заявяват, че няма да гласуват.
Евентуален резерв за Мая Манолова може да дойде от гласовете на другите леви и граждански кандидати като Георги Кадиев и Борис Бонев.
Бившият омбудсман може да развие потенциала си още сред така наречените „нови софиянци“,
които са се заселили в града през последните години. Тази немалка група хора засега няма обособено политическо представителство.
В същото време очаквано е, че служителите на съсредоточените в столицата държавни институции, общинските администрации и представителите на едрия бизнес ще застанат преимуществено зад настоящия кмет. Тези предпоставки обуславят това, че дистанцията на балотажа се увеличава.
Борбата за мнозинство в Общинския съвет също предлага заплетена интрига, коментират от „Сова Харис”. Резултатите показват, че коалицията ГЕРБ-СДС ще има най-голям брой съветници. Групата им обаче ще е по-слабо представена в сравнение със сегашния Общински съвет. Групата на БСП ще увеличи значително своята тежест, като вероятно ще се утрои в сравнение със сегашното положение.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!