"Искам ясно разписани мерки, искам резултати. Давам шанс на социалните мрежи и платформите да се справят с проблема веднъж завинаги!"
Така еврокомисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел изрази искането си спрямо платформите и социалните мрежи да предоставят предложения за конкретни действия, с които да се намали видимостта на фалшивите новини и да се трият фалшиви акаунти.
В момента се подготвя кодекс за борба с дезинформацията онлайн, стана ясно от думите на еврокомисаря.
Габриел за фалшивите новини и социалните мрежи: Имат няколко месеца
"Това, което ми представиха, аз нарекох чернова. Не съм доволна и го заявих. Дадох срок до 26 септември да получа прецизирано предложение с конкретни мерки. Ако в края на октомври стане ясно, че от предложенията на платформите няма резултат, то през декември ще преминем към нови мерки и промени в законодателността. Но как да законодателстваш нещо, за което няма точна дефиниция", попита риторично еврокомисарят в студиото на "Здравей, България".
За да се справи с фалшивите новини, ресорът на Мария Габриел в Европейската комисия е обявил основни точки, които ще доведат до резултат в борбата срещу дезинформацията онлайн:
"Първо - прозрачност за собственика на сайта, за фалшивите акаунти, за това да се проследява потока на парите и рекламите, които се печелят от такъв тип дейности. Второ - да се ограничи достъпът до дезинформация. Да има видимост за първоизточника", обясни гостът на телевизията.
Германско издание: "Фейсбук" трябва да се страхува от Мария Габриел
Мария Габриел подчерта, че в рамките на една година фалшивите новини са се превърнали от тема от общ интерес към тема, приоритетна за Европейския съюз.
"Но това, от което има нужда е сега всички участващи в процеса да имат възможност да се включат, да им се даде свобода на действие", подчерта тя.
Еврокомисарят изтъкна, че за да бъде преборен проблемът с фалшивите новини, е важно да се инвестира и в образованието. Тя цитира данни, според които по-високо грамотните хора по-често казват, че се срещат с фалшиви новини, но и повече отсяват фалшивата от истинската информация.
"За сметка на това там, където уменията не са минали през образователната система, хората много малко различават кое е фалшива новина и кое - не", поясни Габриел.
Еврокомисарят посочи още, че фалшивите новини са феномен и явление от сериозен мащаб.
Мария Габриел: От 2018 г. влиза общ регламент за защита на данните
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!