Н яма да влизам в ЕП, заяви пред бТВ Мария Габриел. Тя се отказа от позицията си на евродепутат, за да остане еврокомисар. Така евродепутат става Лиляна Павлова, която е седма в листата на ГЕРБ.
Павлова е седма в листата, а Мария Габриел събра най-много преференции.
Мария Габриел трябва да подаде заявление за напускане на Европейския парламент пред европейската структура. Това съобщи говорителят на ЦИК Александър Андреев.
Случаят на Габриел, която напуска Европарламента, за да остане европейски комисар, е по-различен от този на напусналите Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски от ДПС, уточни Андреев.
Водачът на листата на ДПС и вторият в нея се отказаха от местата си в ЕП със заявление пред българската ЦИК, а Габриел трябва да подаде заявление пред Европейския парламент, защото Карадайъ и Пеевски се отказаха преди имената им да са официално обявени. "Дебатът за отказите е безсмислен, тъй като в ЦИК има съдебна практика още от 2014-та година, когато Пеевски и Карадайъ отново се отказаха от местата си и отново го направиха още преди ЦИК да е излязла със списъка с имената на новите депутати", допълни Андреев. Тогава, по време на дебата, се обърнахме и към Конституционния съд, който потвърди решението си – че депутатите могат да се откажат пред ЦИК, а когато бъдат обявени имената им – отказът става само пред ЕП“, допълни Андреев.
Имаме постоянна практика за такива случаи и тя не противоречи на Конституцията, съобщи още говорителят на ЦИК.
Мандатът на всички европейски депутати става ясен седем дни преди началната сесия на Европарламента.
Относно друг спорен казус, оповестен от социолога Михаил Мирчев /според когото гласовете за „не подкрепям никого“ се разпределят като допълнение към гласовете на останалите партии – бел.ред./, Андреев съобщи, че ЦИК няма такава практика и в общите гласове за партиите не влизат неподкрепилите никого. „Тази методика може да бъде проверена“, завърши Андреев.
Решението на Мария Габриел да се откаже от евродепутатското място е прагматично и е в полза на България. Това заяви пред БНТ Лиляна Павлова.
Това е решението, което Мария Габриел обяви. Днес разбрах за това, когато беше взето това решение. Ресорът на Габриел е важен. Пред нас стоят важни решения и трябва да сме добре представени пред европейските институции, добави Павлова.
Не мисля, че решението на Габриел да се откаже от депутатското си място в ЕП е жест – напротив, това е изключително прагматично решение.
Ресорът на Мария Габриел е изключително важен и е изпълнен със съдържание именно от нея. Пред нас в ЕС стоят изключително важни въпроси – Шенген, Еврозоната, както и бъдещият бюджет на съюза – при всички положения трябва България да се представи добре, допълни Павлова. „Не ми достигнаха 3 000 гласа, за да вляза сега в ЕП, но има ли значение в коя минута влизаш в мача – дали в първата, или в десетата – важно е мачът да се играе. В политиката съм от над 10 години и изборите сега бяха важни със своите преференции, защото така хората могат да изразят своите симпатии за труда, който си положил през тези десет години“, допълни Павлова.
Имаме изключително качествени хора в листата – например Александър Йорданов, който е представителят на автентичната десница. Важното е, че нашият отбор победи. Вярвам, че това е една правилно протегната ръка от най-голямата център-дясна партия към автентичната десница и общата ни цел е да имаме обединено и силно дясно, коментира Павлова. „Не виждам нищо лошо в критиките на СДС към ГЕРБ, когато те са градивни и са в полза на стабилно управление. Смятам, че трябва да мислим за широко отваряне на ГЕРБ към дясното политическо пространство, ако искаме стабилно управление и успех на следващите парламентарни избори след две години“, допълни Павлова. Коалицията между ГЕРБ и СДС е една добре работеща формула и показахме това на изборите за ЕП, допълни тя.
Павлова коментира и напускането на Цветан Цветанов така: „За някои членове на партията това беше изненада, а за други – не. От известно време витаеше във въздуха, че има напрежение между Борисов и Цветанов. Това показа ясно, че между тях има загубено доверие, и то не е отскоро.“
Според Павлова Цветанов е дал душата и сърцето си за ГЕРБ и не би отишъл в друга партия /в събота Цветанов съобщи, че е поставил шпайковете за политически състезания на стената, но е въпрос на време да ги извади отново – бел.ред./.
„Борисов ще отстрани всеки от партията, който си помисли, че има правото и желанието по какъвто и да било начин да злоупотреби с власт“, завърши Лиляна Павлова.
Ето кои са новите евродепутати:
ГЕРБ: Андрей Ковачев, Андрей Новаков, Ева Майдел, Асим Адемов и Александър Йорданов, Лиляна Павлова
БСП: Елена Йончева, Сергей Станишев, Петър Витанов, Цветелина Пенкова и Иво Христов
ДПС: Илхан Кючюк, Искра Михайлова и Атидже Алиева
ВМРО: Ангел Джамбазки и Андрей Слабаков
„Демократична България”: Радан Кънев
Мария Габриел има най-много преференции на евровота- 82 536, което е 13,59% от пуснатите бюлетини за ГЕРБ. След нея е Лиляна Павлова с 27 313 гласа, или 4.50%. ГЕРБ е с най-много гласове в 21 области: Блaгoeвгpaд, Бypгac, Bapнa, Beлиĸo Tъpнoвo, Bpaцa, Гaбpoвo, Kюcтeндил, Лoвeч, Moнтaнa, Πaзapджиĸ, Πepниĸ, Pyce, Cилиcтpa, Cливeн, Cмoлян, Coфия 23-и избиpaтeлeн paйoн, Coфия 24-и избиpaтeлeн paйoн, Coфия 25-и избиpaтeлeн paйoн, Coфия oблacт, Cтapa Зaгopa, Πлoвдив гpaд, Πлoвдив oблacт и Xacĸoвo. В чужбина за ГЕРБ са гласували 22.16%.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!