Д иректорът на Европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex пристигна на посещение у нас. Той съобщи, че между 500 и 600 служители на агенцията ще бъдат изпратени в България за подсилване на охраната на границата срещу мигрантския натиск.
Заедно с министъра на вътрешните работи Калин Стоянов Ханс Лейтенс посети един от най-натоварените гранични пунктове - "Капитан Андреево".
„Основното, което коментираме, е нивото на взаимодействие, набелязахме някои основни мероприятия за тази година, както и обсъдихме по-големия брой служители на Frontex, които ще бъдат позиционирани на българо-турската и българо-сръбската граница”, заяви Калин Стоянов.
Директорът на Фронтекс подкрепи България за пълно членство в Шенген
По думите му Frontex са оценили изключително високо постигнатите резултати в борбата с нелегалната миграция. Стоянов отчете, че миграционният натиск е намалял с около 70%.
"Изпълнителният директор на Frontex изрази своята пълна подкрепа за нашето приемане в Шенгенското пространство и по сухопътните граници до края на тази година", каза министърът на вътрешните работи.
"България има много важна роля в охрана на външната граница на ЕС", посочи изпълнителният директор на Frontex, който сподели, че за първи път посещава на място българо-турската граница.
Той увери, че от началото на следващия месец, агенцията изпраща между 500 и 600 свои служители специално на тази граница, които ще работят заедно с българските гранични полицаи – ясна заявка, че агенцията ще отговори на всяка отправена от страна на българските власти молба за подкрепа, на която Frontex може да отговори.
Той определи спазването на основните права на чуждите граждани като един от основните въпроси: "Удовлетворен съм да чуя от министъра и от директора на ГД "Гранична полиция", че българската държава предприема мерки да се гарантират основните права и ще бъдат вложени всички усилия в тази посока". Изпълнителният директор на Frontex още веднъж заяви категоричната си позиция - "България е много важен партньор за нас, без България не можем да пазим външните граници на ЕС. Това е важно не само за страната ви, но и за целия ЕС".
По-късно Лейтенс и Стоянов присъстваха и на церемонията по откриването на граничното полицейско управление в Болярово.
Там директорът на "Гранична полиция" Антон Златанов съобщи, че през март започва доставката на 360 високопроходими автомобила за нуждите на дирекцията. Това, по думите му, ще осигури по-качествено патрулиране. Същевременно започва изграждане на допълнително видеонаблюдение по границата. Златанов отчете, че на последния конкурс за 200 вакантни места в дирекцията са кандидатствали 650 души. Той припомни, че когато е заел поста през лятото недостигът на кадри в дирекцията е бил около 700 души.
По думите му мигрантският натиск по границата през есента и зимата е най-нисък от 10 години, но при затопляне на времето очакването е той да се усили.
По данни на "Гранична полиция"
през 2015 г. миграционният натиск по българо-турската граница е бил 90 315 души, през 2022 г. - 164 536, а през 2023 г. - 180 512. През 2017 г., 2018 г., 2019 г. и 2020 г. е имало застой във връзка с нелегалната миграция, докато през 2021 г., 2022 г. и 2023 г. се отчита сериозно увеличение, показват данните.
За периода от 1 януари до 15 февруари 2023 г.
е имало 8519 опита за незаконно преминаване на българо-турската граница, докато за същия период през т.г. те са 3023. Задържаните във вътрешността на страната за този период през 2023 г. са били 640 души, а тази година те са 189.
Преди няколко дни британското правителство подписа споразумение с Фронтекс.
Целта на договора е борба с незаконната миграция, съобщи министерството на вътрешните работи на Великобритания, предаде Франс прес.
Споразумението с Фронтекс предвижда
обмен на информация и разузнавателни данни с цел ограничаване дейността на бандите за нелегален трафик на хора, засилено сътрудничество между британците и европейците, особено при използването на нови технологии като дроновете.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!