На междуведомствена среща днес, сред чиито участници ще са френският премиер Жан-Марк Еро, вътрешният министър Манюел Валс и министърът на жилищното строителство Сесил Дюфло, ще се обсъжда дали да отпаднат ограниченията пред достъпа на българите и румънците до френския пазар на труда.
За да се предотврати масов приток на имигранти
след влизането на България и Румъния в ЕС през 2007 г., за техните граждани бяха въведени "преходни периоди", които все още действат в осем европейски страни.
Във Франция българите и румънците могат да кандидатстват за работни места в едва 150 професии, в които е налице недостиг на персонал.
Според ЕК вдигането на забраната едва ли ще предизвика вълна от имигранти във Франция, тъй като мерките така или иначе не са имали разубеждаващ ефект за желаещите да потърсят препитание в страната.
Френското правителство ще води и спешни разговори с министри и граждански сдружения и за съдбата на пребиваващите в страната роми, след като вълна от експулсирания и разтуряне на импровизирани лагери породи обвинения, че Франсоа Оланд следва примера на Никола Саркози в преследване на това етническо малцинство, пише в. "Гардиън".
Правителството на Саркози бе обвинено в дискриминация при експулсирането на роми обратно в България и Румъния.
Въпросът е обвързан и с решението за евентуално отваряне на трудовия пазар, защото в резултат на бюрократичните спънки и такса, дължима на имиграционните служби и понякога стигаща до 50% от възнаграждението, нито един чуждестранен ром не заема длъжност в отворените за България и Румъния професии.
Критици намекнаха за неприятните спомени от
депортиранията по време на Втората световна война
Мнозина от ромите просто се завърнаха във Франция, но тъй като предишните им лагери бяха разрушени, те заживяха в още по-голяма бедност и по-тежки условия, в обстановка на страх и сплашване, отбелязва вестникът.
Оланд беше обещал по време на предизборната си кампания, че всякакво разтуряне на лагери ще бъде съчетано с "алтернативни решения".
Това обаче не се случи при последните експулсирания. Кадрите на разрушените лагери и сравненията с твърдата ръка на Саркози срещу ромите са пиар катастрофа за Оланд, пише "Гардиън".
Неотдавнашно допитване сочи, че 80% от французите одобряват разтурянето на незаконните лагери, но 73% смятат, че това не е ефикасна мярка, тъй като просто измества проблема на друго място.
Сдруженията, които днес ще бъдат приети от премиера Жан-Марк Еро, ще поискат живеещите във Франция между 15 000 и 20 000 роми да могат по-лесно да работят в страната, децата им да могат да ходят на училище и никой лагер да не бъде разтурян без
обещаните от Франсоа Оланд "алтернативни решения",
съобщава в сайта си радио "Франс енфо".
Според френския министър Сесил Дюфло разговорите трябва да доведат до изготвяне на перспективна политика за ромите във Франция, която да бъде пример за цяла Европа, пише в. "Поан".
След стигматизирането по време на управлението на Никола Саркози, ромите във Франция искат да бъдат признати като "действащи лица в собствената си интеграция" чрез "достъп до общите права", коментира "Нувел обсерватьор".
Френската Национална федерация на асоциациите за социална интеграция призова въпросът за приемането на чуждестранните роми в страната да бъде обсъждан "без стигматизиране" и чрез "адаптирани решения".
Призивът беше отправен във вторник, ден преди решителната среща на правителството и правозащитните организации в рамките на усилията за разрешаване на проблема с несигурните и нехигиенични условия на живот на ромите, пристигащи във Франция от Румъния и България, пише в. "Паризиен".
Асоциациите призовават френските власти
да спрат акциите по премахването на ромските биваци,
които "нарушават социалната интеграция на тези общности, без да им се предлагат решения за преместване или подслон", както и да отменят ограниченията в достъпа до пазара на труда, стоящи пред българските и румънските граждани.
Министрите, които ще обсъдят проблема този следобед, бяха призовани за индивидуален подход при разглеждането на случаите на установяване на ромските семейства във Франция.
Френският министър-председател Жан-Марк Еро се изказа за "развитие" по въпроса за временните мерки.
"Подкрепям евентуално развитие" при тези мерки, в чийто контекст румънците и българите се разглеждат като идващи от страни извън Общността, при все че държавите им членуват в Европейския съюз, заяви Еро в отговор на въпрос пред радио Ер Ем Се и телевизия Бе Еф Ем.
Ограниченията може да бъдат вдигнати само с едно решение на кабинета, както направиха вече Италия и Ирландия, посочва АФП.
Същевременно Жан-Марк Еро защити своя вътрешен министър Манюел Валс, критикуван за това, че разпореди през лятото да бъдат разтурени ромски лагери.
Трябва да погледнем нещата в лицето: бордеите се разшириха, констатира премиерът и нарече това "неприемливо".
"Решенията на правосъдието трябва да се изпълняват. Моят дълг е да намирам изходи, действайки прозрачно, твърдо и човечно", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!