И зготвянето на детайлен анализ за нуждите и подобряването на условията в центровете за настаняване от семеен тип в страната е първата стъпка, която ще предприеме експертната работна група по деинституционализация. Това стана ясно от проведеното първо заседание на 14 март.
В експертната група влизат представители на държавата и неправителствения сектор. В първото заседание участваха заместник-министъра на труда и социалната политика Росица Димитрова, експерти на ДАЗД, представители на Министерствата на труда и социалната политика, здравеопазването, образованието, финансите, регионалното развитие и благоустройство, земеделието и храните, Агенцията за социално подпомагане, Националното сдружение на общините, както и на организации от неправителствения сектор и УНИЦЕФ.
Съпредседатели на експертната група са изпълнителният директор на фондация „Сийдър“ Александрина Димитрова и д-р Елеонора Лилова, председател на Държавната агенция за закрила на детето.
„Необходимо е децата, които живеят в центрове от семеен тип да бъдат максимално интегрирани в обществото и да им се предоставят нормални условия за живот”, коментира Александрина Димитрова.
„Ние от фондация „Сийдър” имаме готовност за активно включване в този процес, предвид дългогодишния ни успешен опит в управлението на резидентен тип социални услуги. Ние сме неправителствената организация в страната, която се грижи за най-голям брой деца и младежи с увреждания, настанени в центрове от семеен тип“.
Към днешна дата над 3500 деца и младежи живеят в общо 283 центъра от семеен тип. Целта е да им осигурим по-добри условия за живот и възможности за интеграция, коментираха още представителите на групата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!