П риемането на Румъния и България в Европейския съюз постави под въпрос доверието в процеса на разширяване на Европейския съюз и както държавите-членки, така и държавите-кандидатки станаха недоволни от бавния ход на процеса на интеграция, казва Щефан Фюле, еврокомисар по разширяването, информира агенция Медиафакс.
Попитан в интервю за Юрактив Чехия, какво се е променило в сферата на процеса на разширяване в последните пет години, Щефан Фюле отговаря: "Много неща. Както държавите-членки, така и държавите-кандидатки усещат умора заради бавния ход на процеса на разширяване. На първо място,
последното разширяване с Румъния и България повдигна редица въпроси, свързани с доверието в целия процес.
Защото за първи път ЕС реши да въведе специален механизъм за сътрудничество и контрол за държави-членки. Най-голямото предизвикателство бе възстановяване на изгубеното доверие в процеса на разширяване. Принудени сме да разширим и да затегнем стандартите. Страните-кандидатки трябва да докажат, че адаптираното законодателство е функциониращо."
Еврокомисарят по разширяването допълва, че преди да започне да работи за Европейската комисия държавите-членки са имали на разположение само няколко инструмента за влияние или дори блокиране на разширяването. Сега имат над 100 възможности да направят това.
В изявление на говорителя на Министерството на външните работи няколко часа по-късно се посочва, че постоянният представител към ЕС Димитър Цанчев е разговорял с началника на кабинета на еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле - Саймън Мордю по повод на интервю на Фюле.
На посланик Цанчев са били дадени уверения, че комисарят е бил неправилно разбран от интервюиращите
и поставеното от редакцията заглавие не отговаря на духа на интервюто.
От кабинета на Щефан Фюле ще предприемат необходимото пред редакцията на електронното издание за съответните корекции. Комисар Щефан Фюле е един от членовете на ЕК, който нееднократно се е изказвал в подкрепа на отпадането на Механизма за сътрудничество и оценка за България и Румъния.
В този смисъл за българската страна е очевидно необосновано и нелогично поставеното на интервюто заглавие, се посочва в изявлението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!