По време на разговора премиерът Борисов е информирал финландския си колега, че страната ни е на едно от първите места в ЕС по нисък дефицит и нисък външен дълг и е държавата с най-ниски данъци в съюза.
Борисов е запознал Катайнен с провежданите от българското правителство реформи в пенсионната и здравната системи, и в сферата на държавната администрация.
"Борбата с корупцията и организираната престъпност е един от основните приоритети на кабинета.
Постигнахме много в тази посока и за това свидетелстват посещенията в България на директорите на Сикрет сървиз на САЩ, ЦРУ и Европол", е заявил министър-председателят и е откроил завършилата през миналата седмица визита на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов зад океана.
"През януари в Народното събрание ще постъпи за гласуване и промененият Закон за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, с което още веднъж ще покажем на българските избиратели и на европейските си партньори, че спазваме поетите от правителството ангажименти пред тях", е допълнил премиерът.
"Направеното в последните години от ръководения от вас кабинет звучи впечатляващо.
Искам специално да подчертая, че работих много добре с вицепремиера Симеон Дянков, когато заемах поста министър на финансите в моята страна", е заявил Юрки Катайнен.
Той е отговорил положително на поканата на премиера Борисов да посети София в края на тази или началото на следващата година и от своя страна е поканил българския министър-председател на официална визита в Хелзинки.
Разговорът идва след като вчера стана ясно, че Финландия е смекчила частично несъгласието си с присъединяването на България и Румъния към Шенген.
Министъра по европейските въпроси Александер Стуб обяви, че "това е двуетапен подход. Първо ще отворим въздушните и морските си граници с двете страни през март, а границите по суша ще бъдат обсъдени през юли".
Миналия месец Европейският съвет в Брюксел прие, че България и Румъния са напълно готови за Шенген.
Европейският съвет настоя до декември всички страни в ЕС да направят необходимото, за да могат София и Букурещ да се присъединят към зоната от март догодина с въздушните и морските си граници, а от юли 2012 г. - и със сухопътните.
През септември Холандия наложи вето върху приемането на двете страни в Шенгенското пространство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!