В 12.30 ч. Филип Златанов е подал оставка като директор на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, съобщи Кирил Добрев, председател на временната парламентарна анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
Името на Златанов нашумя, след като прокуратурата показа неговото тефтерче с инициали на политици и с директиви - да се удари, да се забави, да се оправи. Според прокурорите Златанов, който в момента е обвиняем, е отбелязвал директиви за хода на определени преписки.
Със свое решение Софийски градски съд отстрани на 18 юли Филип Златанов от длъжността председател на Комисиятa зa предотврaтявaне и устaновявaне нa конфликт нa интереси, но решението не можеше да влезе в сила, тъй като той го обжалва.
Няколко дни след като прокуратурата показа бележника на Златанов, Искра Фидосова обяви, че напуска Изпълнителната комисия на ГЕРБ и Парламента. В тефтерчето до инициалите на И.Ф., Б.Б. и Ц.Ц. в повечето случаи се посочва кой да бъде "ударен".
Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси се управлява абсолютно еднолично, коментира Кирил Добрев, който е депутат от БСП.
"Подчинението на специализираната администрация на председателя довежда до тези извращения, които са се получили. Сигналът постъпва при него, той го разпределя в правна дирекция – хора, които той назначава. Без негова резолюция не може да има движение на нито един сигнал”, обясни Добрев.
"Тези хора вкарват доказателствата за разглеждане в комисията при комисарите и реално те селектират или подбират тези доказателства, които искат да бъдат гледани. Комисарите взимат решение въз основа на папките. Оттам нататък взетото решение отново се връща при председателя. Той решава дали то да бъде качено в интернет или не”, добави Добрев.
По думите му по-големият проблем е в тези, които са оправдани от комисията, защото този, който е обвинен в конфликт на интереси, има възможност да обжалва в съда, а този, който е оправен и му е тупкана топката повече от една година, не знаем каква реална цена е платил. Оказва се, че комисията не информира прокуратурата в задължителния срок, за да може тя да протестира дадено нейно решение, заяви Добрев.
Той посочи, че тепърва ще се провеждат изслушване и анкетната комисия ще се запознава с фактите.
"След като разбрахме как е работила Комисията за установяване на конфликт на интереси, оттук-нататък ще почваме да каним хора, които са засегнати страни. Тази комисия е използвана за две неща – едното е за разчистване на вътрешнопартийни сметки. Смятам да поканим както Емил Димитров, така и Вяра Петрова – хора, които са засегнати в тефтера”, посочи Добрев.
"Ще има специално заседание, посветено на кметовете, тъй като преди местните избори тази целева група – кандидат-кметове и кметове, са били поставяни на изключителен натиск. Накрая като обобщим всички тези сигнали, ще направим предложения за промени в закона, които ще станат ясни към края на тази комисия – след два месеца”, заяви още той.
По думите у българските граждани и демокрацията губят от това, че комисията не работи.
По закон Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси се състои от петима членове, от които Народното събрание избира трима, включително и председателя, президентът назначава един член, а един член се избира с решение на Министерския съвет и се назначава със заповед на министър-председателя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!