Б едствено положение и в Свищов заради африканската чума. Умъртвяват се 17 500 животни в свинеферма в село Българско Сливово.
Четвърто денонощие продължава блокадата на пътя Ямбол-Сливен. Протестиращите са на място от петък следобед.
Собствениците на домашни прасета от района твърдят, че животните им не са болни и не разбират какво налага умъртвяването им. Животновъдите от малки ферми настояват също държавата да ги извади от обхвата на мерките за домашните свине - избиването им на 20 км от свинекомплексите.
"Всяко разделение между нас и вас, между държава и общество, може само да допринесе за по-бързото разпространение на чумата”, казва Хюсеин Хюсеин, член на УС на Асоциацията на свиневъдите в България пред "Здравей, България" по NOVA .
Заради продължаващата блокада полицията отбива движението по обходни маршрути.
"Тези животни аз ще ги изгоря, заедно с фермата. Тези гуми ще ги запаля и ще ги хвърля. Но от тук животно няма да излезе", казва фермерът Желязко Христов, който е направил свинефермата си сам в сливенското село Глуфишево. Казва, че е хранил децата си с тази храна, и затова не са боледували. Приготвил е и бензин. Трябва да евтанизира животните си, защото попадат в 20-километровата санитарна зона от свинекомплексите. За да не се разпространява заразата държавата реши животните от т.нар. заден двор или семейни ферми да се убиват.
„Хората, които протестират, трябва да си отговорят на въпроса: „Защо протестират?”. По медиите към този момент се появяват изявления, че едва ли не индустриалните свиневъди сме противопоставени на личните стопани, които отглеждат прасета за собствените си нужди. Такова нещо няма. Знаем колко труд се полага за отглеждането на едно животно. Ние ценим техния труд както нашия”, заяви Хюсеин Хюсеин. „Идеята не е да си пречим един на друг. Всяко разделение между нас и вас, между държава и общество, може само да допринесе за по-бързото разпространение на чумата”.
Да започна тепърва още 30 години да се развивам, да строя всичко, не, казва стопанинът, готов да запали животните си.
„Общи, големи боксове, с голямо пространство, минимум 4 кв. м. на прасе да се полага, за да се чувстват щастливи. Храната им е биологично чиста, също са щастливи, те затова са здрави. Затова и като го консумираш не ти вреди”, обяснява животновъдът Желязко Христов.
Фамилната ферма създава несубсидирано, в продължение на близо 30 години.
„Ние не сме подпомагани като зърнопроизводителите със субсидии. Не сме подпомагани от държавата. От нас се иска да работим”, заявява Желязко. „С двете си ръце, керемида по керемида, всичко съм правил аз”.
Фермата е и основният поминък на семейството с три деца.
„Моите деца са хранени, откак са родени, само с биологична храна. Месото си произвеждаме, пилетата, яйцата, хляба също, защото имаме земя и вкъщи печем хляб. Купуваме единствено захар и олио от магазина. Никога не са боледували, изцяло на биохрана са”, разказва Желязко Христов.
Клечката кибрит на напрежението са мерките на държавата относно т.нар. „заден двор”.
Фамилната свинеферма е от затворен тип. Има санитарен контрол, биозащита, животните са регистрирани. Въпреки това попада в обхвата на принудителната евтаназия.
„Животните са както виждате с ушни марки, животните са изследвани, взети им са кръвни проби”, заявява Христов.
Ако държавата не намери гъвкаво решение за т.нар ферми тип Б, или фамилни, каквато е и на Желязко, той и семейството му ще напуснат родината.
Същевременно започват проверки по селата в различни области за неунищожени домашни свине. Сред райони, които ще бъдат инспектирани, са Добричко, Сливенско и Бургаско. Вече изтече крайният срок, в който стопаните трябваше да умъртвят доброволно животните си. Ако по време на шестмесечната карантина някой започне да отглежда нови прасета, глобата ще е до 1 000 лева.
58 са комплексите, които са останали. По думите на Хюсеин трябва да се направи всичко възможно да се унищожи вирусът.
„Взели сме драконовски мерки за биосигурност”, допълни Хюсеин Хюсеин.
Кметът на Свищов Генчо Генчев обяви от днес до 11 август бедствено положение в общината заради африканската чума по свинете в промишлената ферма в село Българско Сливово. Започна умъртвяването на 17 500 животни. В кампанията се включват и военното поделение в Белене.
Огнището на чума в свинекомплекса в Българско Сливово беше регистрирано на 31 юли. Решението за бедственото положение беше взето след две извънредни заседания днес на общинската епизоотична комисия.
„Вече започна операцията по умъртвяването на животните и извозването на труповете до местата, там, където трябва да бъдат загробени. Искаме помощ от поделение 28880 гр. Белене, с което да се осигури специализирана техника, тъй като това са много животни, за кратко време трябва да бъде унищожено и ликвидирано огнището. Ще бъде търсена помощ от държавата относно терена за загробване, относно неговото почистване. Ще е необходима изключително много техника. Това са много животни, които трябва да бъдат загробени. Процес, който изключително много затруднява ситуацията, и ние трябва да действаме много организирано, адекватно и бързо, за да можем да приключим“, съобщи за БНР кметът на Свищов Генчо Генчев.
Отменят се всички масови мероприятия в Свищовско, спира се продажбата на животни по пазарите, ще бъдат направени контролно-пропускателни пунктове за затягане на контрола по превоз на животни. По0рано Генчев увери, че домакинствата в общината са унищожили домашните си прасета.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!