ФБР обвини двама българи, готвели обири за милиони
Източник: netinfo

Б ългари от Чикаго са в центъра на голям криминален случай в Калифорния, с който се занимава ФБР. Ако твърденията на Федералното бююро се окажат верни, заговорът напомня криминален филм - серия от вътрешни обири, подготвени в стриптийз клубове в Чикаго, с цел подялба на няколко милиона долара.

Сроред ФБР Емануел Борисов и Евгени Копанков както и американецът Пол Брукс са били замесени в предполагаем заговор за серия обири в района на Хумболт каунти в Калифорния, съобщава “Мъркюри нюз”. Районът от десетилетия е известен с производството на марихуана и се твърди, че част от този бизнес там се държи от българи.

Тримата мъже – Емануел Борисов, на 28 години, Пол Брукс, на 34 и Евгени Копанков, на 31, са обвинени в заговор. Срещу тях има обвинения в опит за намеса в търговия чрез заплаха с насилие. Ако бъдат осъдени, ги очакват до 20 години затвор и 250 хиляди долара глоба.

Според обвинителния акт във ФБР получили сигнал от информатор, че Борисов му предложил да извършат обир. Той казал на къртицата, че се очаква сумата от 2.3 милиона долара да бъде доставена в имот в Калифорния, собственост на мъж с името Иван, който имал плантация за марихуана. Иван вече имал 400 хиляди долара в дома си. Според ФБР Борисов казал на информатора, че искал да открадне тези пари с помощта на Пол Брукс – бивш морски пехотинец, служил в Ирак. Двамата се запознали в стрийптийз клуб в Чикаго, където двамата работели като охрана.

Борисов научил за тези пари от Копанков, който пък ФБР задържа през декември с 2 милиона долара в брой заедно с мексиканеца Едгар Гарсия. Парите били на мексиканеца, а според Копанков той имал кавга с Иван заради някакъв имот. Копанков разпространявал слуха, че мексиканците били вдигнали мерника на Иван и това давало удобна версия вината за обира да се хвърли върху групата на Гарсия. ФБР записало този разговор между Борисов и техния информатор.

Според обвинението Копанков е казал, че ще осигури оръжия, а Борисов е заявил, че иска да извърши „трудната част“. Копанков обаче не искал да им каже къде се намира имота, а щял да ги заведе лично там.

Според ФБР обаче тримата се отказали да правят обир в имота на Иван защото там имало много охрана. Вместо това решили да отвлекат друг мъж на име Сергей, в чийто имот имало 3 милиона долара.

Информаторът на ФБР разказал, че чул Копанков по телефона да казва на Борисов, че бил готов да нарани Сергей, ако се наложи, за да им каже къде са скрити милионите.

Борисов, Брукс и информаторът отишли да купят нужните за операцията дрехи и вещи от Walmart в чикагското предградие Нортлейк. Борисов и Брукс обаче нямали пари и затова сметката била платена от информатора. Той също им купил билети за Калифорния за 3 април където Копанков трябвало да ги посрещне на летището. Вместо това там ги чакали агенти на ФБР.

Борисов обсъдил с къртицата и Брукс още няколко евентуални обира, сред които и съдружниците на Иван – Гала и Владо. Според агентите на ФБР те били собственици на V&I Construction, в чийто имот през ноември 2018 г. властите открили 4,500 кг незаконна марихуана.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

- Мило, ти какви жени обичаш, умни или красиви? - Нито едните, нито другите, миличка. Аз обичам само теб!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Осъден италиански кардинал няма да участва в конклава

Осъден италиански кардинал няма да участва в конклава

Свят Преди 6 минути

„Реших да се подчиня, както винаги съм правил, на папа Франциск"

Легендата Джанлуиджи Буфон пристигна в България – каква е причината?

Легендата Джанлуиджи Буфон пристигна в България – каква е причината?

България Преди 8 минути

Буфон беше засипан с въпроси от българските медии

Пожар в китайски ресторант отне 22 живота

Пожар в китайски ресторант отне 22 живота

Свят Преди 38 минути

Той е избухнал в 12:25 часа местно време

Деница Сачева: Трябва да се планира с колко да се вдигне пенсионната вноска

Деница Сачева: Трябва да се планира с колко да се вдигне пенсионната вноска

България Преди 45 минути

Проект на такова решение е внесен в парламента от депутати от управляващото мнозинство

Пукнатини разцепиха село на Крит – 20 къщи са засегнати

Пукнатини разцепиха село на Крит – 20 къщи са засегнати

Свят Преди 46 минути

Селото е в извънредно положение

Божанков атакува председателя на НС заради "Възраждане"

Божанков атакува председателя на НС заради "Възраждане"

Свят Преди 54 минути

По думите му, председателят на парламента „по някаква причина“ „прикрива“ и „спасява“ народните представители от „Възраждане“

Снимката е илюстративна

Жена загина след скок с парашут

Свят Преди 58 минути

Жената, която е на 30 години, е обявена за мъртва на място

Избраха нов председател на Асоциацията на прокурорите в България

Избраха нов председател на Асоциацията на прокурорите в България

България Преди 1 час

Промяната в ръководството на организацията не е отразена в сайта ѝ

Met Gala 2025: Почит към черния дендизъм и силата на стила

Met Gala 2025: Почит към черния дендизъм и силата на стила

Любопитно Преди 1 час

Met Gala ще се състои в понеделник, 5 май, в музея "Метрополитън" в Манхатън

Делян Пеевски се ангажира да подкрепи преодоляването на щетите от бедствието в Хайредин

Делян Пеевски се ангажира да подкрепи преодоляването на щетите от бедствието в Хайредин

България Преди 1 час

Тодор Алексиев изрази желание да се присъедини към стратегията „Ново начало за развитие на регионите”

<p>Тези държави са потенциална мишена за руски ядрени удари</p>

Медведев: Тези държави са потенциална мишена за руски ядрени удари

Свят Преди 1 час

Неутралният статут даваше на Финландия и Швеция определени международни привилегии, заяви Медведев

От 1 юни 2026 г. трудовите книжки стават електронни: Какво трябва да знаем?

От 1 юни 2026 г. трудовите книжки стават електронни: Какво трябва да знаем?

България Преди 1 час

България официално преминава към електронен регистър на трудовата дейност

Русия очаква отговора на Украйна за предложението от Путин

Русия очаква отговора на Украйна за предложението от Путин

Свят Преди 1 час

Путин вчера обяви тридневно прекратяване на огъня във войната в Украйна от 8 до 10 май

Започва делото за жената, сервирала смъртоносния обяд с гъби

Започва делото за жената, сервирала смъртоносния обяд с гъби

Свят Преди 1 час

Ерин Патерсън сервира говеждо "Уелингтън" с отровни гъби, което доведе до смъртта на трима души

Уилям и Кейт – 14 години заедно: Как любовната им история вдъхновява света

Уилям и Кейт – 14 години заедно: Как любовната им история вдъхновява света

Любопитно Преди 1 час

Двойката сключи брак в Уестминстърското абатство на 29 април 2011 г.

<p>Мелони: Да сближим двата бряга, преди някой друг да ни завладее</p>

Мелони: Мисля, че трябва да сближим отново САЩ и ЕС

Свят Преди 1 час

Тя подчертава, че няма съмнение, че личните отношения между нея и президента на САЩ Доналд Тръмп са много добри