Фандъкова провери разширението на третата метролиния (СНИМКИ)
Източник: БТА
0

К метът на София Йорданка Фандъкова настоя час по-скоро да бъде подписан договорът с Министерството на финансите и да започне редовното плащане по Плана за възстановяване и развитие, с което ще се финансира разширението на третата линия на метрото.

Фандъкова инспектира строителството на разширението на третата линия на метрото от "Хаджи Димитър" до ж.к. "Левски". В проверката участва директорът на "Метрополитен" Стоян Братоев и председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.

Кметът припомни, че този участък от метрото е включен в Плана за възстановяване, като за него са предвидени 217 млн. лв. За да не се бави строителството, Столичната община изпреварващо осигури частично финансиране с общински средства до подписването на споразумение с Министерството на финансите по Плана.

Докъде стигна строежът на третата линия на метрото с София

Към този момент нямаме забавяне в плащанията на изпълнителите, но за "Метрополитен" е непосилно да финансира проекта със собствени средства, каза столичният кмет.

Строителството на участъка от "Хаджи Димитър" до ж.к. "Левски" е с дължина 3 км и започна на 21 март и върви в срок, посочи Фандъкова. Тя каза, че се работи активно, изкопите са направени, около 80 на сто от подземните мрежи са преместени, за да се осигури началото на същинската строителна дейност. След построяването на цялата линия се очаква метрото да има 50 процента дял в градския транспорт.

Това е най-удобният и екологичен начин на придвижване, каза столичният кмет.
 
Участъкът от 3 км е изцяло подземен. Първата станция "Стадион Георги Аспарухов" се намира в непосредствена близост до футболния стадион.

Тя ще има голям вход с три ескалатора от страната на стадиона и втори вход в северния тротоар на булеварда, съобщи Стоян Братоев.

Метростанция "Тракия", ще бъде разположена на бул. "Владимир Вазов" при кръстовището му с ул. "Витиня", а третата станция, която ще се казва "Владимир Вазов", се намира при кръстовището на булеварда с ул. "Станислав Доспевски" между ж.к. "Левски В" и ж.к. "Левски Г". В района ще бъде изграден и буферен паркинг за 110 автомобила. 

Кметът Фандъкова алармира и за проблем с другия участък на метрото, с който ще се финализира третият метродиаметър. Става въпрос за участъка през "Слатина", по бул. "Цариградско шосе", покрай зала "Арена Армеец". Там продължават обществените поръчки. Финансирането от страна Столичната община е осигурено, то е със заем от Европейската инвестиционна банка.

За съжаление докато стигнем до строителството, ние всъщност нямаме одобрена промяна на Общия устройствен план, каза кметът. Тази промяна се прави от Министерския съвет.

"Три пъти ни се връщаха документите, три пъти ги поправяхме. Ключът отново е в парите, защото в тази промяна настоях да бъдат заложени ангажиментите, които лично министърът на финансите пое към София, че тези 143 млн. лв., които бяха отрязани от Плана за възстановяване ще бъдат компенсирани от държавния бюджет", каза Фандъкова.

Тя съобщи, че през тази година в държавния бюджет са заложени 41 млн. лв. но рискът за Столичната община за следващите години е твърде голям, ако няма гаранциите за останалите средства.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Мъжът е господар на съдбата си, докато не срещне господарката!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп ще стане първият действащ президент на САЩ, присъствал на Супербоул

Доналд Тръмп ще стане първият действащ президент на САЩ, присъствал на Супербоул

Свят Преди 31 минути

Спортното събитие ще се проведе този уикенд

Киберпрестъпленията в глобален мащаб: Загуби за 8 трилиона долара

Киберпрестъпленията в глобален мащаб: Загуби за 8 трилиона долара

Пари Преди 35 минути

Какво означава това за потребителите и защо стандартните защити вече не са достатъчни?

ЦРУ предложи оставки на целия си персонал за Тръмп

ЦРУ предложи оставки на целия си персонал за Тръмп

Свят Преди 1 час

Целта е агенция да бъде приведена в съответствие с приоритетите на президента Доналд Тръмп

Русия и Украйна с голяма размяна на пленници

Русия и Украйна с голяма размяна на пленници

Свят Преди 1 час

Обединените арабски емирства предоставиха хуманитарни посреднически усилия за размяната

"Дейвид и Дейв": Бекъм откри брат си в забавна реклама за Super Bowl 2025 (ВИДЕО)

"Дейвид и Дейв": Бекъм откри брат си в забавна реклама за Super Bowl 2025 (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Рекламата събра Бекъм и носителя на "Оскар" Мат Деймън

Ще има ли трети българин в Космоса?

Ще има ли трети българин в Космоса?

Любопитно Преди 1 час

Това е въпросът, който вълнува много от нас

София обяви търг за 20 нови трамвая

София обяви търг за 20 нови трамвая

България Преди 1 час

Те обслужват линии като 3, 10 и 15

Парламентът прие закона за биогоривата

Парламентът прие закона за биогоривата

България Преди 1 час

Ще се предостави възможност на икономическите оператори да използват по-широк кръг от биогорива

Black Sabbath се събират отново след 20 години

Black Sabbath се събират отново след 20 години

Любопитно Преди 1 час

Шоуто ще се състои на 5 юли в Бирмингам

Ремонт задръсти магистрала "Струма" в посока Кулата

Ремонт задръсти магистрала "Струма" в посока Кулата

България Преди 1 час

На Е-79 в момента се извършва ремонт на пътната настилка

ЕК иска нова такса върху електронната търговия

ЕК иска нова такса върху електронната търговия

Свят Преди 2 часа

Комисията призова законодателите на ЕС и държавите членки да „обмислят“ въвеждането на такса

Кремъл за Зеленски: Празни думи

Кремъл за Зеленски: Празни думи

Свят Преди 2 часа

Песков: Реалността на място показва, че Киев трябва пръв да демонстрира откритост и интерес

Папа Франциск е с тежка настинка

Папа Франциск е с тежка настинка

Свят Преди 3 часа

88-годишният Франциск боледува няколко пъти от грип и свързани с него здравни проблеми през последните две години.

литий

Суровини срещу оръжие: Сделката на Тръмп с Украйна

Свят Преди 3 часа

Украйна все още разполага с над 20 вече проучени полéта с ценните суровини литий, графит, титан и уран в останалата част от страната

<p>Поругаха българския трикольор в Скопие</p>

Поругаха българския трикольор в Скопие

България Преди 3 часа

Трикольорите бяха откъснати от венците, положени на гроба на Гоце Делчев и изхвърлени

Зад кулисите на славата: 8 звезди, които имаха трудно детство

Зад кулисите на славата: 8 звезди, които имаха трудно детство

Любопитно Преди 3 часа

Алкохолизмът, насилието, манипулацията и експлоатацията стават част от живота им много преди популярността