Енергийната инфраструктура в София е остаряла и трябват инвестиции, за да се избегне изоставането, заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова днес при откриването на кръгла маса "Критичната енергийна инфраструктура на София - състояние и възможности за развитие".
Състоянието на мрежата е лошо, защото в нея не е инвестирано дълги години, това трябва да се преодолее и с подкрепата на бизнеса можем да се постараем да ускорим този процес, заяви Фандъкова.
Изискванията ми към експлоатационните енергийни дружества обаче са
да се инвестира максимално, но и да се запази социалната цена на услугата,
защото в условия на криза гражданите не могат да си позволят високи цени, каза кметът.
В същото време трябва да има качествена услуга на предоставяне на електро и топлоенергия, смята тя.
Столичната община е започнала инвестиции в мерки за енергийна ефективност в детски градини, училищни и административни сгради.
Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България, посочи, че до преди две години столицата е преживяла най-значителния в своята история строителен бум и това е поставило на изпитание нейната инфраструктура и най-вече електроснабдяването й.
С обединени усилия на нас - строителите, и на енергийните дружества можем да подобрим състоянието на инфраструктурата, което ще е от изключителна важност за строителството в София, както и за стабилизирането на цените на имотите, отбеляза Глосов.
Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България, отбеляза, че в началото на тази година е станало ясно колко е важна темата за сигурността на енергийната инфреструктура.
Димитър Георгиев, зам.-министър на вътрешните работи, каза, че в МВР са разработени планове за пресичане и противодействие на кражбите на кабели, съоръжения и на електроенергия на територията на страната.
С 26% са намалели кражбите на кабели през 2011 г. спрямо 2010, каза той.
Енергийната мрежа в София е не само остаряла, но и има много въздушни проводници, част от тях собственост на ЧЕЗ, друга част - на НЕК и ЕСО, които минават по недопустим начин през столичния град, каза главният архитект на София Петър Диков.
Той даде пример с електропровод 110 киловолта, който минава през бордюра на Околовръстния път.
Сега е времето да се предприемат действия за подобряване на енергийните мрежи, защото засега има успокояване на инвестициите в строителство в София, отбеляза Диков.
По думите му това е временно и когато кризата отмине и започне отново да се развива строителството, инфраструктурата трябва да е готова да го посрещне.
Инсталиране на фотоволтаични панели върху покривите в столицата паралелно със санирането на сградите
предложи главният архитект на столицата. Според него София има ресурс да поеме производство на електроенергия от слънце.
Има 350 хил. покривни площи само на общински училища и детски градини, а отделно на покриви на панелни сгради има 2 млн. кв. метра, на които могат да се инсталират фотоволтаици, посочи Диков. Според него това трябва да залегне във всички проекти за саниране на панелни блокове.
За електроразпределителната мрежа няма да има проблем да присъединява такива мощности, коментира по-късно Божидар Гатев, директор "Електроексплоатация и поддръжка на мрежата" в ЧЕЗ. Според Гатев това е много добра идея и трябва да започне да се реализира.
Друга възможност за производство на енергия е изграждането на малки ВЕЦ по каналите в София - това е даденост, която прахосваме, заяви Диков.
Производството на енергия от отпадък също е неизползван все още ресурс, трябва да го отчетем и използваме в бъдеще, добави той.
Само от саниране на панелни жилища пък може да се намали енергийната консумация на София с 500 мегавата, каза главният архитект.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!