И четвъртият опит за избор на председател на парламента се провали.
Кандидатурите този път бяха четири.
От ГЕРБ-СДС препотвърдиха кандидатурата на Рая Назарян за поста. От "Възраждане" отново издигнаха тази на Петър Петров, от ИТН - Силви Кирилов, от „БСП-Обединена левица“ предложиха Наталия Киселова.
Първа бе гласувана кандидатурата на доц. Наталия Киселова. Гласуваха 238 народни представители - "За" - 50, "Против" - 51, "Въздържал се" - 137. Предложението не беше прието.
На второ място депутатите гласуваха предложението за Петър Петров. Гласуваха 238 народни представители - "За" - 47,
"Против" - 69, "Въздържал се" - 122. Предложението не беше прието.
Трета бе гласувана кандидатурата на Рая Назарян. Гласуваха 239 депутати - "За" - 69, "Против" - 133, "Въздържал се" - 37. Предложението не беше прието.
Четвърта бе гласувана кандидатурата на Силви Кирилов. Гласуваха 239 народни представители - "За" - 67, "Против" - 33, "Въздържал се" - 139. И това предложение не беше прието.
Обявено бе прегласуване на кандидатурата на Силви Кирилов.
Гласуваха 239 народни представители - "За" - 67,"Против" - 35, "Въздържал се" - 137. Предложението отново не бе прието.
Така след първия тур отново парламентът остана без избран председател. Най-много гласове получи Рая Назарян, следвана от Силви Кирилов и така се стигна до балотаж между двамата, но нито една от кандидатурите отново не бе приета.
От ИТН поискаха прегласуване на кандидатурата на Силви Кирилов, но тя отново не бе приета.
Проведе се втора процедура за избор след дадената 30-минутна почивка.
След възобновяване на заседанието на Народното събрание Борислав Гуцанов от "БСП-Обединена левица" поиска от председателстващия Силви Кирилов ("Има такъв народ") да свика председателски съвет, на който да бъде обсъдено как да се действа оттук нататък относно избора на председател на парламента.
Кирилов на свой ред свика председателски съвет и даде нова почивка от половин час. А след нея обяви, че заседанието продължава в петък, 22 ноември, от 10 часа.
*******************************
Преди началото на гласуването
в пленарната зала народните представители направиха изказвания, които прераснаха в спор.
„Петър Петров е логичният избор за председател на НС. Друг е въпросът обаче дали логиката ще надделее в този парламент. Скептици сме, защото знаем, че решенията са всичко друго, но не и логични. Призоваваме към здрав разум, защото иначе рискуваме отново да правим експерименти“, посочи лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов и се обърна към ПП-ДБ с думите: „Внимавайте как ще гласувате“.
„В тази ситуация сме вече доста време, днес можем да я разрешим. Правилното решение е да изберем най-възрастния за председател, докато се сформира мнозинство. Искам да благодаря за отговорното поведение на ПП-ДБ, които постъпват правилно в случая“, отбеляза депутатът от ИТН Тошко Йорданов.
„В парламента много хора досега са правили избор и те са били видими. Днес на ПП-ДБ предстои да направи такъв, защото при евентуална ваша кандидатура, с наша подкрепа, ПП-ДБ трябва да гласуват с „Възраждане“. А те твърдят, че няма да го направят, което за нас е добре, защото ги виждаме като токсична формация“, отвърна Костадинов, цитиран от NOVA.
„Всички добре знаем, че нямаме нищо общо с „Възраждане“. Имаме абсолютно различно виждане за света, те искат да ходят към Русия, а ние към Европа. От друга страна знаем, че е абсолютен срам след поредното заседание да няма избран председател“, обяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
„България винаги е била част от Европа и недейте да седите по този странен начин и едва ли не да сме навряни някъде в ъгъла. 1300 г. сме част от Европа, не вървим сега към нея. Всички говорите за равноотдалечен кандидат, кой е повече от Наталия Киселова“, подчерта депутатът от „БСП-Обединена левица“ Борислав Гуцанов.
„Искам да предложа по-различен подход. Критерият „най-възрастен“ не може да е работещ. По същата логика можем да изберем най-красивия или най-слабия. Какъв избор можем да направим, като дори не сме изслушали кандидатите? Целият дебат изглежда сякаш избираме бъдещия премиер“, уточни Атанас Зафиров от „БСП-Обединена левица“ и обяви предложението си – народните представители да изслушат всеки един от кандидатите за председател на Народното събрание.
След репликата на Зафиров на трибуната в отговор излезе Йорданов. „Питайте Наталия Киселова защо са решили най-възрастният да председателства Народното събрание. Това е решение на бащите на съвременната Конституция след 1989 г. Слага се такъв човек, защото има най-голям житейски опит. Вие в момента се опитвате да размиете избора. Репликите между ПП-ДБ и „Възраждане“, колкото и да са остри, бяха по същество“, каза Йорданов.
Какви бяха коментарите на депутатите след първата процедура
„Това, което видяхме на таблото при последното гласуване, показа, че председател на Народното събрание може да бъде избран още в днешния ден, ако колегите от „Да, България“ или колегите от БСП преосмислят тяхната позиция, каза пред медиите съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев.
„Силви Кирилов събра най-много гласове за председател на Народното събрание, ще разговаряме с БСП и ДБ, те ще трябва да избират“, коментира пред медиите Станислав Балабанов от „Има такъв народ“.
Той отбеляза, че изборът е фундаментално важен.
"За пореден път се показа отчетливо, че ДБ и независимият депутат Божанков представляват апендикс на Пеевски". Това каза пред журналисти в парламента председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов относно гласуването на депутатите за председател на Народното събрание.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!