С нимка на кадър от бТВ със списък на български литературни произведения се разпространява вирусообразно в социалните мрежи с твърдения, че творбите са отпаднали от учебниците за V и VI клас, пише Factcheck.bg.
В поста се виждат две графики. Едната съдържа списък с „отпаднали” от учебните програми за пети клас произведения като „Родната реч” на Иван Вазов и преработената от Пенчо Славейков народна песен „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово”. Другата графика показва списък с творби, уж отпаднали от програмата за шести клас – „История славянобългарска”, „Къде си вярна ти любов народна”, „Хубава си моя горо”, както и възрожденската песен „Вятър ечи, Балкан стене”. Публикациите са придружени с твърдения, че с това се цели „обезбългаряване” на образованието и че предстои в следващите години и българите да „отпаднат” като нация. В сайта „От упор” пък е поместен коментар по темата за отпадналите български произведения, за които се говори в разпространените публикации. Наистина ли има такива промени в учебните програми за новата учебна година?
Изображенията с кадър от ефира на бТВ с „отпаднали” български произведения са стари. Действително има такъв материал, излъчен в ефира на телевизията и качен на сайта ѝ на 23 януари 2016 г. В него обаче е упоменато, че става въпрос за проектопромени, които все още не са били приети окончателно, а са били в процес на обсъждане. Два дни по-късно, на 25 януари 2016 г., тогавашният ресорен министър проф. Тодор Танев заявява, че „История славянобългарска” не отпада от учебните програми, а предложените промени са единствено за разместване – вместо VI клас, произведението да се учи в IX клас, тъй като може да бъде по-добре разбрано от учениците на тази възраст.
Проверка на Factcheck.bg показа, че произведението „Хубава си, моя горо” и сега е част от програмата за VI клас. Друго възрожденско произведение – „Вятър ечи, Балкан стене”, пък е в програмата за VII клас за учебната 2024/2025. Народната песен „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово” се изучава по история в VI клас, показва справка в сайта на МОН за програмите през учебната 2024/2025. „История славянобългарска” на Паисий Хилендарски също остава в учебната програма за учениците в IX клас. До учебната 2016/2017 година произведението се е изучавало в VI клас, но не е отпаднало от образователната система, а е преместено в по-горен клас. „Къде си, вярна ти любов народна” на Добри Чинтулов също не е отпаднало, а се изучава по музика в VI клас.
Стихотворението „Родната реч” на Иван Вазов е преместено от пети клас и е включено от някои от авторите на учебниците и се изучава в начален етап – още от втори клас, уточниха от Министерството на образованието и науката за Factcheck.bg
През 2023 г., отново в навечерието на учебната година, проверка на Factcheck.bg отново опроверга твърдения за премахване и орязване на учебната програма от класически български и възрожденски творби и песни.
В писмена позиция до Factcheck.bg, от МОН уточняват, че въпросните произведения на български автори не са отпадали от учебните програми.
„Цитираните произведения – „Хубава си, моя горо“, „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово“, „Вятър ечи, Балкан стене“ и „История Славянобългарска“ се изучават в училище. Те са заложени в различни класове след начален етап на обучение“, заявяват от просветното министерство.
От МОН също допълват, че „в учебните програми по български език и литература за 1. – 4. клас предвид спецификата на възрастовата група не се определят детските автори и произведенията за четене, чрез които се изграждат уменията за четене на учениците – дадена е свобода на учителите да подбират текстовете“.
„Във връзка с патриотичната насоченост на учебната програма обаче са определени очаквани резултати от обучението, свързани с рецитиране на значими произведения от литературата за деца, посветени на България. Така например първокласниците рецитират стихотворението „Аз съм българче“ от Иван Вазов, второкласниците – „Де е България“ от Иван Вазов, а в III клас – „Обич“ на Дора Габе. В IV клас учениците рецитират наизуст стихотворенията “Обичам те, Родино” на Елисавета Багряна, “Моята учителка” на Леда Милева, “Майка ми” на Иван Вазов“, коментираха още от МОН.
Образователното министерство също така посочва, че заради значимостта на стихотворението „Родна реч“ и достъпното съдържание в него, някои от авторите на учебници го включват за изучаване още във втори клас.
- Проверено:
Твърденията за отпаднали именити български произведения от учебните програми са неверни. Използват се стари изображения от материал на бТВ от 23 януари 2016 г. с два списъка с възрожденски творби, които не са извадени от учебните програми, а са предложени от МОН за преместване в по-горни класове. „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово”, „Хубава си, моя горо”, „Къде си вярна, ти любов народна”, „Вятър ечи, Балкан стене” и „История славянобългарска” продължават да се изучават в училищата и са заложени в програмата за учебната 2024/2025.
Видеото Старт на общественото обсъждане на новите учебни програми е архивно.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!