"Локхийд Мартин" се надяват, че преговорите между правителствата на България и САЩ за доставката на изтребителите F-16 ще приключат това лято, а първите самолети ще пристигнат у нас през 2023 г.
Днес "Локхийд Мартин" проведе „тест-драйв“ в оригинален симулатор на изтребителя Ф-16 Блок 70 – вариантът, който компанията предлага на Българските военновъздушни сили.
„Много се гордея с този F-16 . Много по-различен е от този, с който аз летях преди години", каза Дан Савил, на когото му казват „Кадилак” и е летял 2600 часа на F-16. Той летял на Блок 40 и също Блок 50. Дан Савил показа система за сигурност, която работи в този самолет - това е автоматична система за предотвратяване на сблъсъци в земята.
Кога точно изтребителите ще бъдат у нас зависи изцяло от разговорите между двете правителства. Това заяви Джeймс Робинсън, който е директор „Международно бизнес развитие на F-16“ в "Локхийд Мартин". През януари парламентът възложи на Министерски съвет да подготви международен договор и да проведе преговори с правителството на Съединените щати за придобиване на нов тип боен самолет F-16V Block 70. Същият ден от "Локхийд Мартин" казаха, че приветстват решението на българския парламент за започване на преговори за закупуването на изтребители F-16 Блок 70.
Това доведе до политически скандали у нас, включително и разкритикувания избор от президента Румен Радев.
„Изтребителите F-16 отговарят напълно на отбранителните нужди на България и на НАТО и военновъздушните сили на страната ще придобият най-модерния изтребител 4-то поколение на въоръжение в алианса. Българската икономика и индустрия също ще спечелят от новоустановените дългосрочни отношения с глобалния технологичен лидер "Локхийд Мартин". Ще продължим да подкрепяме правителството на САЩ и нашите нови български партньори по време на преговорите по договора”, каза тогава Джeймс Робинсън, директор Международно бизнес развитие на F-16 в "Локхийд Мартин".
Обучението на опитните пилоти ще продължи около 1 година и за по-младите пилоти около 2 години. „Мислим, че в момента, ако се подпише договорът, обучението ще започне около 2021 година“, посочи той.
Изтребителите F-16 Блок 70 за България, които са най-новата версия на знаменития еднодвигателен боен самолет на НАТО, ще бъдат произведени в завода на F-16 на "Локхийд Мартин” в Грийнвил, Южна Каролина, където ще бъдат построени и самолетите за Бахрейн - 16, и Словакия - 14 самолета, се казва в изявление на "Локхийд Мартин”.
Не сме планирали, нито пък сме предлагали F-16 за България да се произвеждат в която и да е друга страна, включително Индия, каза преди Джeймс Робинсън.
"Локхийд Мартин”, базирана в Бетесда, щат Мериленд, САЩ, е глобална отбранителна и космическа компания с близо 100 000 служители в цял свят и работи основно в областта на проучването, проектирането, разработването, производството, интегрирането и поддръжката на високо технологични системи, продукти и услуги.
Преди дни Джеймс Робинсън, който е и опитен пилот, представи в Пловдив характеристиките на изтребителя.
Робинсън представи машината като "най-модерният реактивен изтребител с един двигател в света", а новостите, в сравнение с познатите вече модели F-22 и F-35, са поне две. Първата е единствената засега в света система за превенция от разбиване в земята в случай, че пилотът загуби съзнание за кратко време. Пред медиите бяха демонстрирани не само графики на възможните ситуации, в които самолет приближава опасно земя, вода и скали, но и автентичен запис от кабината в един от осемте случая, в които тази система вече е спасила живота на пилота, а и самолета. Тя отчита не само промяната във височината, но и реалното отсъствие на човешкия фактор и променя курса на самолета дори при високоскоростно пикиране към земята така, че той да се издигне на безопасна височина, да се изравни и да е стабилен до момента, когато пилотът дойде на себе си и поеме управлението.
Новост в този модел е и радарната система, която може да проследява едновременно до 20 въздушни и наземни цели денем и нощем, а автоматиката подбира най-подходящото оръжие за поразяването им, включително "снайперско" прицелване.
Обучението на пилотите на този самолет ще бъде девет месеца в САЩ за управление и още три месеца, в които те ще бъдат подготвяни за инструктори. В цената на самолетите влиза и въоръжението, а успоредно ще бъде открита сметка за въоръжение на България, която може да купува боеприпаси от там или от аналогични изделия, производство на страните от НАТО.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!