Г ранични полицаи задържаха 11 мигранти и четирима европейски граждани, представили се за доброволци от неправителствена организация, помагащи им да преминат незаконно, съобщиха от МВР.

На 6 февруари около 19:00 часа в оперативния дежурен център на Регионална дирекция "Гранична полиция"-Елхово е получен сигнал за движение на лек автомобил "Рено" в близост до граничната зона без определена цел. Същият е засечен неколкократно, като около час час по-късно е установен от граничен полицейски наряд на Гранично полицейско управление – Средец да се движи към границата.

В 23:00 часа автопатрул, с участието и на служители на Frontex, локализира автомобила "Рено" в района на село Визица. При проверката в него са установени четирима европейски граждани - двама от Италия, един от Испания и един от Литва. Те заявили, че имат резервация за нощувка в хотел в Малко Търново, но не знаят името на хотела. 

Около полунощ на 7 февруари, след извършените проверки, четиримата са помолени да напуснат зоната, където се извършва полицейска операция, но те отново настояли, че ще пътуват до Малко Търново. Продължили да обикалят граничната зона под наблюдението на служителите на "Гранична полиция". При няколко проверки отново заявили, че ще се настанят в хотел, на който не помнят името.

Безредици в центъра за мигранти в Любимец

Към този момент не са получавани сигнали за бедстващи лица в района, уточняват от МВР.

Около 5:30 часа автомобилът с европейските граждани спрял в района на местността  Кубареловата воденица. От него слязла една жена и започнала да обикаля около пътя, създавайки впечатление, че търси нещо или някого. В този момент от гората край пътя  излязла група мъже. При проверката граничните полицаи установили, че са незаконни мигранти.

В същия момент, в който европейските граждани видели граничния полицейски наряд, бил подаден сигнал на телефон 112 от англоговорящ мъж. Той съобщил, че се намира на пътя между селата Бръшлян и Звездец, където е установил група мигранти (около 10), изтощени  и нуждаещи се от помощ.

В 5:30 часа на място са задържани 11 нелегални мигранти и четиримата европейски граждани, представящи се за доброволци от НПО. Всички те са отведени в ГПУ-Малко Търново. Те са предадени и настанени в Специализирания дом за временно настаняване на чужденци (СДВНЧ) в град Любимец.

След проведена беседа с лицензиран преводач, единадесетте лица заявявили, че са от Мароко. Уведомена е Районна прокуратура-Малко Търново. Според заключението на извършените медицински прегледи всички са клинично здрави. Настанени са в помещение на "Гранична полиция" в Малко Търново. Срещу тях е образувано бързо производство.

Разбиха голям канал за трафик на мигранти в София

Срещу европейските граждани е образуван заявителски материал. В 16:30 часа по разпореждане на районния прокурор те са освободени. 

В хода на работата мигрантите разказали, че са платили по 150 евро на турски каналджия да ги  заведе до временното възпрепятстващо съоръжение, дал им координати, където да отидат, за да им бъде оказана логистична помощ. Нелегалните мигранти заявили, че отивайки на  посочената точка в близост до асфалтовия път, са виждали полицейски автомобили. На въпроса като търсят помощ, защо не са излезли пред автомобилите, отговорили, че съгласно дадените им от турския каналджия инструкции, е следвало да бъдат повикани и намерени от следващите каналджии. Европейските граждани са отказали да дават сведения.

По данни на "Гранична полиция", в последните месеци чужди граждани, представящи се за доброволци, са задържани в повече от пет случая при подобни обстоятелства.

Припомняме, че според доклад по изследване за тенденции и превенция на незаконното преминаване и превеждане през границата - млади мъже от Афганистан, Ирак и Сирия са хората, които най-често незаконно опитват да минат през границата на страната ни.

* Във видеото: "Фронтекс": Рекорд на нелегални мигранти в ЕС за първите седем месеца на годината

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Корфу – божественият остров, където историята и природата се сливат

Корфу – божественият остров, където историята и природата се сливат

Любопитно Преди 1 час

Корфу е истинска перла в северозападната част на Йонийско море

Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора

Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора

Технологии Преди 1 час

Тя е използвала служители, които да вършат работата на алгоритмите

Почина Тед Кочев, режисьорът на "Рамбо: Първа кръв"

Почина Тед Кочев, режисьорът на "Рамбо: Първа кръв"

Свят Преди 7 часа

Той е роден в Торонто, син на двама бедни български имигранти

Ердоган

Ердоган поиска членство в ЕС

Свят Преди 9 часа

Ердоган обвини Израел в "геноцид" и призова за световен мир

Биляна Дудова спечели бронз на Европейското първенство по борба

Биляна Дудова спечели бронз на Европейското първенство по борба

Свят Преди 9 часа

"Целта беше титла", заяви Биляна Дудова след спечелването на бронзово отличие

Белият дом: Президентът Тръмп е оптимист за сделка с Китай

Белият дом: Президентът Тръмп е оптимист за сделка с Китай

Свят Преди 9 часа

Левит: Ако Китай продължи да отвръща, това не е добре за Китай

Човек загина в пожар във Варна

Човек загина в пожар във Варна

България Преди 11 часа

Огънят е локализиран

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Свят Преди 11 часа

Все още не е ясно колко души са били на борда

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

България Преди 11 часа

Протестиращите искат също да се поставят легнали полицаи

Естония задържа танкер с руски петрол

Естония задържа танкер с руски петрол

Свят Преди 12 часа

Плавателният съд е бил подложен на санкции

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

България Преди 12 часа

Плевен отменя всички предвидени общински прояви

Тръмп предупреди: Русия трябва да се размърда

Тръмп предупреди: Русия трябва да се размърда

Свят Преди 13 часа

Тръмп: Твърде много хора умират, хиляди на седмица

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Свят Преди 13 часа

По-рано днес Уиткоф се срещна с Кирил Дмитриев

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

България Преди 14 часа

Срещу мъжа е повдигнато и второ обвинение

,

ChatGPT вече запомня всичко: Как това ще промени комуникацията ви?

Технологии Преди 14 часа

Миналата година OpenAI вече въведе възможността за забравяне или запомняне на конкретни детайли по желание на потребителя