Б ългария наскоро увеличи минималната работна заплата до 286 евро на месец, но въпреки това най-бедните работещи в Европейския съюз са българите. Срещнахме се с Елена Марвакова. Тя, както и много други източноевропейски работници в текстилната промишленост, работи с все сили за минимално заплащане. Тя има стаж 33 години, но независимо от това жената заработва общо 340 евро, отбелязва Euronews, цитиран от "Фокус".
В текста си Euronews посочва, че Елена е член на КТ "Подкрепа“ и че този Профсъюз настоява за по-високо заплащане на труда. За българските работници, Европа също трябва да предприеме мерки. Те смятат, че на цялата територия на Съюза трябва да бъде въведена минимална заплата.
22 out of the 28 EU 🇪🇺 countries have national minimum wages.
— EU Social 🇪🇺 (@EU_Social) 31 January 2019
The highest minimum wage in the EU was more than 7 times higher than the lowest.
Lowest minimum wage: Bulgaria 🇧🇬 (300€)
Highest: Luxembourg 🇱🇺 (2000€)
ℹ️ @eurostat: https://t.co/laFZrKv4nt #SocialRights pic.twitter.com/tRVIfv66PZ
"Българските закони са създадени за хора? Или са създадени за роботи? Работим без почивка: с такива правила нашият работодател узакони система за почти принудителен труд“, цитира думите на Марвакова Euronews.
Работата за ниски заплати през целия живот води до много ниски пенсии. 80-годишната Атлаза Щерева се пенсионира практически бедна. Започва да работи на 15-годишна възраст, засажда дървета, работи като готвач. Наскоро се занимавала с производство на ципове за шивашката промишленост. Нейната пенсия е около 150 евро на месец. 50 от тях трябва да плаща за електричество и медицинска помощ, посочва медията.
"Имам около 100 евро за ежедневните си разходи на месец. Когато погледна витрините на магазина, виждам много стоки, които не мога да си позволя. За щастие, децата ми помагат. Аз съм бедна като църковна мишка. Благодаря на децата ми за това, че ми беше топло в къщата и не съм болна“, цитира думите на Щерева ТВ каналът.
Ниската заплата е основната причина, поради която българите напускат страната си – в Западна Европа им плащат по-добре. Но животът в две страни разделя семействата.
Самата държава също е в трудно положение, продължава медията. Данъчната основа е подкопана заради малкото работна ръка - освен ако не се появят чужди работници, които да заменят онези, които напускат страната. Подобно на българите обаче, повечето предпочитат да работят в по-добре развития Запад.
Междувременно работната ръка напуска страната с такава сила, че днес България е с най-бързо топящото се население в Европейския съюз.
След падането на комунизма през 1989г., населението е 9 милиона души. Днес - 7.1 милиона. Очакванията до 2050 година са в страната да останат само 5,4 милиона души.
(Във видеото по-горе на Deutsche Welle, вижте историята на четирима млади българи, които разказват за живота в България и за своите планове за бъдещето).
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!