Системата BG-ALERT няма да уведомява хората при предстоящо земетресение. Процесът по пускане на съобщения е ръчен и се случва на няколко етапа – изготвя се от един човек, а се потвърждава от друг. Няма да има автоматизирано пускане. Това обясни в ефира на NOVA Георги Лукарев, инспектор в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”.
Във вторник започнаха официалните тестове на системата. По обед живеещите в района на Габрово получиха тестови съобщения за възможна опасност.
„Всичко мина по план. В момента от фирмата изпълнител и мобилните оператори анализират резултатите от теста”, поясни той.
Относно случая, при който лятото пловдивчани бяха уведомени за предстоящ трус, Лукарев заяви следното:
„Това е било разработка на една от мобилните операционни системи. Тя работи на доста по-различен принцип. Всяко устройство се използва като мини сеизмологична станция. Телефонът ви трябва да е с включена локация, за да получите подобно съобщение”.
Системата BG-ALERT: Кой може да вземе решение за изпращане на спешните съобщения
BG-ALERT ще дава възможност да се пишат съобщения със съдържание от дължина около 600 символа. Тестовете ще продължат до края на месеца, а в началото на следващата година трябва да бъде готова и нормативната уредба за ползването на системата.
За какви събития ще получаваме съобщения за предупреждение?
Съобщенията за предупреждение ще бъдат изпращани, когато е налична достоверна информация за събития, застрашаващи живота и здравето на населението, и имуществото им. Например:
- Природни явления – наводнение, ураганен вятър, снегонавявания, пожар и др;
- Биологични и химически инциденти или аварии;
- Ядрена или радиационна авария;
- Промишлени инциденти;
- Транспортни произшествия;
Това обявиха на страницата на bg-alert.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!