Б ългария категорично подкрепя започването на преговори за присъединяване на Република Северна Македония и Албания към Европейския съюз. Това се казва в проектодекларацията, която трябва да бъде гласувана от Народното събрание, съобщава БГНЕС.
В документа изрично се посочва, че европейската интеграция няма да бъде за сметка на изопачаване на исторически събития, документи и артефакти, както и на ролята и възгледите на личности от българската история.
Заев за Македония: „Нямаме план „Б” с България
На заседанието на Министерски съвет днес беше обявена и официалната позиция на българското правителство.
София иска от Северна Македония да спазва вече договореното между двете страни, да няма претенции, че на българска територия има македонско малцинство и да промени част от текстовете в учебниците си по география, история и литература, които са свързани с определени национални герои или събития. Сред тях са Гоце Делчев и Илинденско-Преображенското въстание.
„Нова Македония“: Няма основание 3 март да е празник на България
Българското правителство ни ще следи дали Северна Македония спазва тези условия преди да я подкрепи на по-късен етап за преговори за членство в ЕС.
Външният министър Екатерина Захариева поясни, че България ще настоява Северна Македония и Албания да бъдат приети заедно в Европейския съюз.
От своя страна военният министър Красимир Каракачанов отбеляза отново, че българската подкрепа не безусловна. Според него от Скопие зависи колко време ще отнеме насрочването на началната дата за същинските преговори по присъединяването.
Екатерина Захариева разясни, че на 15 и 17 октомври предстоят две срещи на Съвета на Европа, на които България ще каже принципно „да” на членството.
„Искам ясно да подчертая, че в позицията на България има ясно разписана етапност. Страната ни един ден ще се съгласи за фактическо присъединяване на Република Северна Македония, едва когато е изпълнила всички критерии по преговорните глави”, подчерта Захариева.
„Българската позиция е ясна, да, България няма да спре сега Македония за започване на преговорите. Но преди да започнат същинските разговори има няколко етапа, сред които две междуправителствени конференции. В нашата позиция е ясно записано, че още преди насрочването на първата междуправителствена конференция македонците трябва да изпълнят редица условия”, обясни Каракачанов.
Освен това Македония е единствената страна, която не е осъдила репресиите и жертвите на тоталитарния режим, посочи вицепремиерът.
Видно е, че българската позиция е съгласувана между всички институции, включително и президентството.
„Хората от България и от Република Северна Македония споделят общ културен код, история и език от 1300 години. Затова политиците от двете страни имат общата отговорност да търсят подходи, които да ни сближават, а не поводи, които ни разделят”, заяви днес президентът Румен Радев пред журналисти в Смолян.
Държавният глава посочи, че българската позиция за европейското приобщаване на Република Северна Македония е в интерес на историческата истина и недопускане на междусъседски проблеми в общото европейско семейство.
„Идеологията и манипулацията на тоталитаризма нямат място в обединена Европа”, категоричен е Румен Радев.
Президентът посочи, че българската позиция е и в интерес най-вече на Република Северна Македония, защото внася ясни европейски критерии и устойчивост в процеса на европейското приобщаване на страната.
„Не е работа на политиците на Република Северна Македония да коментират вътрешнополитическия живот в България, така както аз не коментирам и не се занимавам с вътрешнополитическите въпроси на Република Северна Македония”, заяви още президентът Радев и допълни, че e поканил у нас колегата си Стево Пендаровски още на церемонията по встъпването му в длъжност.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!