П о колко пари харчи държавата от името на всеки български гражданин? За поредна година Институтът за пазарна икономика изготви Разходната бележка, за да отговори на този въпрос.
Тя следва позната за всеки гражданин касова бележка/фискален бон, но практически представя всички публични разходи през предстоящата 2016 г. Тя показва по колко лева правителството ще похарчи от името на всеки гражданин.
Това са почти 35 млрд. лв. публични разходи през следващата година разделени по равно върху цялото население по официални данни - вече под 7,2 млн. души.
Как ще бъдат финансирани тези 35 млрд. лв. е отделен въпрос. Безспорно, тежестта върху отделните хора ще е много различна - в зависимост от това дали работят, каква заплата получават или каква печалба формират, дали се осигуряват, какво е потреблението им, в т.ч. потребяват ли акцизни стоки, карат ли автомобил и т.н.
Част от разходите ще бъдат финансирани и от европейските данъкоплатци. Разходната бележка не цели да покаже данъчната тежест или кой плаща, а каква е сумата, която правителството харчи от името на всеки гражданин - колкото повече тази сума нараства, толкова повече ще трябва да плащаме под формата на най-различни данъци или да трупаме дългове.
Бележката представя разходите по функции, така както ги дели самата администрация, като показва и дълга в края на годината (очаквания общ публичен дълг, разделен на населението).
Така се получава общата картина - държавата ще похарчи по 4 857 лв. от името на всеки един гражданин през 2016 г., а в края на година на всеки ще се пада и дълг от 3 711 лв. Това е различен поглед към държавните разходи и публичен дълг, като целта е повече хора да разберат цената на държавата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!