И скаме оферта за изтребител от Италия, Португалия, САЩ и Швеция
България е изпратила искане за оферта за доставка на изтребители до четири държави.
Министерство на отбраната потвърждава, че след приемането на Държавния бюджет за 2017 г. и заделените целево финансови средства министрите на отбраната и на икономиката на Република България са подписали „Искане за предложение“ за доставка на многоцелеви боен самолет.
След 4 часа дебати – купуваме 16 изтребителя и 2 кораба
НС разреши Полша да ремонтира МиГ-овете
Съгласно утвърдения от Народното събрание Проект за инвестиционен разход, „Искането за предложение“ е изпратено до определените в него страни, а именно: Италия, Португалия, Съединените американски щати и Швеция.
От Министерство на отбраната съобщават, че документът съдържа класифицирана информация и поради това няма да бъде публикуван.
Въпреки това с оглед на предварителните преговори и запитвания, които българската държава прави от няколко години, възможният избор на многоцелеви изтребители е сведен до нови шведски „Грипен” (Gripen), употребявани португалски или американски F-16 и италиански „Юрофайтър” (Eurofighter).
От тези самолети „Юрофайтър” е по-висок клас и съответно по-скъп като летателно време, поддръжка, а вероятно и цена.
Предимството на „Грипен” е, че са нови. Шведският производител СААБ (SAAB) обикновено предлага изгодни програми за офсет. Също така самата поддръжка на изтребителите е много по-евтина. Един летателен час струва почти двойно по-малко, отколкото при нов F-16 и четири пъти под разхода при „Юрофайтър”.
От друга страна F-16 е най-произвежданият многоцелеви изтребител. Той е доказан в множество въздушни сражения в цял свят.
Португалските F-16, които вероятно ще бъдат предложени на България, са произведени през 1983-84 г. за Националната гвардия на САЩ. През 1996 г. са предоставени на Португалия без заплащане освен 258 млн. долара за нови двигатели и резервни части и за транспортирането им до Европа. Португалците ги модернизират по стандарта - MLU - Mid-Life-Upgrade. Самолетите имат 3500 часа полети при общ ресурс от 8000 (30 години). Разполагат с електроника и радари последно поколение. Вероятно ще бъдат и най-евтиният вариант като първоначален разход за българската армия. В дългосрочен план обаче ще се амортизират по-бързо.
Италианските „Юрофайтър” са произведени 2004-2008 г. Това са многоцелеви тежки изтребители от висок клас, като американските F-15 и F-35 и руските Су-27 и Су-30.
Самолетите са произведени от италианската компания AleniaAermacchi. Летели са по 1100 ч., при летателен ресурс от 6000 ч. (25 години). Разполагат с голям потенциал за модернизация. Но като цена на поддръжката, а вероятно и като първоначален разход ще са доста по-скъпи.
Шведските „Грипен” са сравними по бойни характеристики с F-16, но са нови, а и цената на поддръжката им е много по-ниска.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!