0

С лучаи на паркирани автомобили върху дюните по българското Черноморие не липсват и това лято. Законите по северните ни плажове често са незачитани. Стотици туристи разполагат свободно автомобилите, караваните и кемперите си върху защитените територии. 

Институциите поставиха табели, които напомнят, че глобите са от 100 до 5 000 лева и започнаха проверки.

Има ли засегнати дюни на разорания плаж в Равда

Един от най-очарователните плажове по северното ни Черноморие – Дуранкулак Юг, по-известен като "Космос", привлича с тюркоазения цвят на водата и огромната си пясъчна ивица. В непосредствена близост е Дуранкулашкото езеро. И двата обекта попадат в защитена територия, която от няколко години страда от нашествието на наши и чужди туристи.

"Има дни, в които стотици коли паркират върху дюните. където гнездят защитени редки птици, живеещи в езерото. А преди имаше пеликани и лебеди, които се разхождаха свободно наоколо. Сега това вече не се наблюдава", обяснява Иван Начев пред NOVA.

МОСВ спря разкопаването на плаж Аурелия край Равда

Местните жители настояват този оазис да се съхрани. 

"Това е най-големият плаж на север от Албена, който е защитен и по "НАТУРА 2000" и по Рамсарската конвенция, заедно с акваторията. Т.е. и плажната ивица е защитена и трябва просто да се осъществява контрол", допълва той.

Само за седмица от общината с около 3500 жители са извозени 22 тона отпадъци.

Другият проблем е липсата на информация. Независимо, че правилата за плажуване са ясно разписани в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие и в този за биоразнообразието. Затова на среща в екоинспекцията във Варна в началото на август се взе решение за поставяне на указателни табели. И Община Шабла изпълнява своята част от ангажимента.

Разораните дюни на Южния плаж в Несебър: Ще има глоба за извършителя

"Към момента не виждам ефект, защото няма глобени хора. Сигнали трябва да се подават директно към РУ в Каварна, за да могат своевременно хората, които работят там, да предприемат необходимите действия", обясни кметът на Община Шабла Мариян Жечев.

В Крапец пътят, който на практика съществува, в картите е обозначен като дюни.

"Няма осигурен достъп до плажа, няма къде да се паркира и колите спират на пътя, който е директно на пясъка. Това трябва да бъде променено, съответно този път да бъде картиран", подчерта Жечев.

Картографирането в случая е изключително важно, защото без него наказателните постановления на полицията падат в съда. Необходимо е и наредбата, която ще регламентира дивото къмпингуване, да влезе в сила. Създадена още през 2019 г., тя търпи неколкократни промени и предизвиква бурни дебати в Народното събрание, но все още не е факт.

Екип на Министерството на околната среда и водите направи собствено проучване на състоянието на дюните в Крапец. Те са ценни не само за флората и фауната в тях, споделиха специалистите.

Нарушените дюни имат способността да се самовъзстановят за няколко години, ако хората не им пречат. Затова и от Регионалната инспекция по околната среда и водите поставиха указателна табела за законовите режими.

Концесионер: Унищожени са част от екзотичните дюни на южния плаж в Несебър

"Не си правя никаква илюзия, че с една такава акция, с една табела, нещата ще се свършат. Ние сме твърдо решени да докараме нещата докрай. Работим съвместно с МТ, МРРБ и МВР. Така че това ще бъде дълъг процес и на санкциониране, на образоване, на ангажиране на гражданското общество", каза екоминистърът Юлиян Попов.

Той ще разчита на съвместна работа и за приемането на наредбата за дивото къмпингуване.

"Аз не съм против него, но за да бъде то възможно, трябва да е стриктно контролирано. Ако това няма как да стане, по-добре да бъде забранено. В този смисъл се надявам на съвместна работа с граждански организации и други институции", уточни Попов.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Забраниха на Иман Хaлиф да участва на Световното по бокс в Сърбия

Забраниха на Иман Хaлиф да участва на Световното по бокс в Сърбия

Свят Преди 2 минути

Предстоящият шампионат се организира от IBA

Незабравими кинопреживявания във втората седмица на „Треска за Оскари“

Незабравими кинопреживявания във втората седмица на „Треска за Оскари“

Любопитно Преди 7 минути

14 филмови заглавия ще впечатлят зрителите на KINO NOVA от понеделник

Политически реакции, след като Тръмп наложи санкции на МНС

Политически реакции, след като Тръмп наложи санкции на МНС

Свят Преди 40 минути

МНС разкритикува санкциите, въведени срещу него от Тръмп, като призова своите 125 страни членки да подкрепят служителите му

Снимката е илюстративна

Кученца предсказват победителя на Супербоул 2025

Любопитно Преди 50 минути

Тазгодишната група кученца е готова да развълнува футболните фенове с предсказанията си

<p>Китай трупа злато на фона на засилващата се търговска война със САЩ</p>

Китай трупа злато на фона на засилващата се търговска война със САЩ

Свят Преди 53 минути

Златото се намира в едногодишен възходящ тренд, като достига нови върхове на фона на глобални кризи като войните в Украйна и Газа

Малък самолет се разби при опит за аварийно кацане в Сао Пауло

Малък самолет се разби при опит за аварийно кацане в Сао Пауло

Свят Преди 1 час

Две тела са открити овъглени в самолета

БСП подкрепи обявения от четири организации бойкот на супермаркетите

БСП подкрепи обявения от четири организации бойкот на супермаркетите

Свят Преди 1 час

От "БСП-Обединена левица" отбелязаха, че 800 хиляди български пенсионери живеят около линията на бедност

,

Полицaй спаси 11-годишно момче от заледено езеро

Свят Преди 1 час

За да помогне при спасяването, близък жител предоставил на полицая въже, за да се увери, че няма да се потопи

Украйна: Санкциите на Тръмп срещу МНС са разбираеми

Украйна: Санкциите на Тръмп срещу МНС са разбираеми

Свят Преди 1 час

МНС заяви, че осъжда решението на Тръмп да наложи санкции на негови служители

Виртуални пътешествия: Загадъчни места, открити с Google Earth

Виртуални пътешествия: Загадъчни места, открити с Google Earth

Любопитно Преди 1 час

От зловещото до любопитното, сателитите на Google са видели всичко

Десетки починали заради фалшив алкохол в Анкара

Десетки починали заради фалшив алкохол в Анкара

Свят Преди 1 час

Междувременно по скандалния случай в Анкара досега са задържани 13 души

A$AP Rocky е обвинен в нападение с огнестрелно оръжие

A$AP Rocky е обвинен в нападение с огнестрелно оръжие

Свят Преди 1 час

Ако бъде признат за виновен, A$AP Rocky може да получи до 24 години затвор

.

Депутат промени името си на "Австралийският Тръмп"

Свят Преди 2 часа

Той е вдъхновен от Доналд Тръмп, в знак на протест срещу управляващата лявоцентристка Лейбъристка партия в страната

<p>Как реагира Израел след санкциите на Тръмп срещу МНС</p>

Израел приветства санкциите на Тръмп срещу МНС

Свят Преди 2 часа

Европейският съюз окачестви указа на Тръмп като "заплаха" за независимостта на МНС

„Тръмп 2.0: Ефектите“ в „Темата на NOVA“

„Тръмп 2.0: Ефектите“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

ГЕРБ-СДС внася законодателни промени за пълна забрана на вейповете

ГЕРБ-СДС внася законодателни промени за пълна забрана на вейповете

Свят Преди 2 часа

"Мисля, че няма нужда повече да гледаме репортажи как умират деца", заяви Ангелов.