"ОМВ Петром" и "Ромгаз" взеха окончателното решение да добиват газ по проекта "Нептун дийп" (Neptun Deep) в Черно море, съобщават румънските медии.
Първото производство е планирано за 2027 г. след общи инвестиции за развитие на проекта до 4 милиарда евро.
Турска компания изгражда газопровод към румънско черноморско находище
Очаква се той да достави общ брутен обем от приблизително 100 милиарда кубически метра природен газ, който ще бъде разделен поравно между двамата партньори.
"Румъния ще стане най-големият производител на природен газ в ЕС и нетен износител на природен газ, укрепвайки сигурността на доставките", се казва в прессъобщение на ОМВ Петром.
Очаква се проектът да допринесе за 50% увеличение на оперативната печалба на компанията през 2030 г.
Периметърът на "Нептун Дийп" в Черно море е с площ от 7500 квадратни километра и се намира на разстояние приблизително 160 км от брега, във води с дълбочини между 100 и 1000 метра.
От 2008 г. проучвателните дейности в периметъра на "Нептун дийп" включват две кампании за 3D сеизмично получаване и две програми за проучвателни сондажи.
Първото откритие на природен газ беше направено през 2012 г. Общите разходи за проучване и оценка до момента възлизат на повече от 1,5 милиарда евро, отбелязва Диджи24.
Meждувременно активисти от Грийнпийс Румъния са изпратили своя позиция до медиите по темата. Те подчертават, че животът в Черно море е в опасност. "Окончателното решение за добив на газ в Черно море е катастрофално и представлява нова заплаха за Черно море и крайбрежието", се посочва в нея.
"Ако Черно море имаше глас, щеше да каже, че вече не може да понася ударите. Офшорната експлоатация на газ застрашава – без климатична, екологична или дори икономическа обосновка – екосистема, представителна за Румъния и части от крайбрежието. Румъния има много по-добри възможности и много голям потенциал за чиста енергия. Започването на експлоатацията е непоправима грешка, за която всички ще трябва да платим" отбвлязва Алин Танасе, координатор на Грийнпийс Румъния.
В становището до медиите екоактивистите посочват още, че предложеното място за изграждане на наземните съоръжения на проекта "Нептун дийп" се намира в южната част на община Тузла, окръг Констанца, в непосредствена близост до туристическия курорт Костинещи, където най-близките къщи са разположени на приблизително 100 метра от площта, предвидена за монтиране на тръбопровода.
"Проектът пресича две защитени зони от Натура 2000, разположени в крайбрежната зона на Черно море. Разкопките, монтажните и строителните работи, сондирането на кладенци, използването на кораби ще окажат негативно въздействие върху морските местообитания", отбелязват от Грийнпийс Румъния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!