Б ългария успешно пласира дълг в размер на 4 млрд. евро (7,82 млрд. лева) на международните пазари, съобщиха от Министерството на финансите. Емитираните на 28 април облигации са в два транша и са деноминирани в евро. Първият транш се състои от облигации със срочност 9 г., обем от 2,25 млрд. евро и годишен лихвен купон от 3,5 процента. Вторият транш се състои от облигации със срочност 13 г., обем от 1,75 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125 процента.
Съвкупната номинална стойност на подадените заявки достигна 8,7 млрд. евро, което съответства на презаписване от 2,2 пъти. Вследствие на силния инвеститорски интерес и доверие това презаписване позволи съществено намаляване на цената на финансиране при 9-годишните облигации до ниво от 125 базисни точки, а при 13-годишните облигации – до ниво от 175 базисни точки спрямо средната за този тип дълг.
България е изтеглила около 4 млрд. евро нов дълг
Постигнатите спредове и лихвени купони представляват най-добрите условия, постигани в рамките на последните 3 трансакции на външните пазари, спрямо сравними по матуритет български еврооблигации. Деветгодишният транш постигна най-ниския спред спрямо осреднените лихвени суапове за Република България от 2020 г. досега.
От Министерството на финансите посочват, че моментът за излизане на международните капиталови пазари е бил внимателно подбран. Това е допринесло за успеха при набиране на необходимото финансиране в условията на продължаваща несигурност и волатилност на пазарната среда.
Положително влияние върху трансакцията оказва и нарастващото доверие на международната инвеститорска общност към страната ни, базирано на стабилната макроикономическа среда и увереността в очакваното присъединяване към еврозоната.
Двойният транш облигации е част от Средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари.
Преди това беше привлеченото дългово финансиране за тази година в размер на 1,8 млрд. лв., реализирано чрез пласиране на държавни ценни книжа (ДЦК) на вътрешния пазар в периода януари – април 2025 година. Сумата бе набрана в резултат на 8 аукциона за продажба на държавни ценни книжа от две емисии – една 3-годишна и една 7-годишна.
Дълговата операция е в рамките на определения максимален размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, от 18,9 млрд. лв., заложен в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година. Това означава, че до края на 2025 година Министерство на финансите може да емитира нов дълг от още около 9 млрд. лева. В края на годината е заложено общият размер на държавния дълг да достигне 61,7 млрд. лева или 26,6 на сто от брутния вътрешен продукт на страната.
За последно България пласира дълг на международните пазари в края на месец август миналата година в условията на служебно правителство. Тогава страната ни набра 4,5 млрд. евро чрез продажбата на облигации, деноминирани в евро и щатски долари, като това бе най-голямата изобщо сделка, която Република България е реализирала с едно излизане на международните дългови пазари.