И здирват Георги Танчев, на 42 години, по-известен като Жоро Манджата, вече два дни, след като избяга от общежитие към затвора в Пловдив. Рецидивистът, осъждан и за кражби, излежавал едногодишна присъда за притежание на наркотици. Той трябвало да се труди в мандра, където всеки ден работа му се признава за два изтърпени от наказанието. След първия работен ден обаче не се върнал.
Пред NOVA зам.-районният прокурор на Пловдив Атанас Илиев отказа да обясни, как така в мандрата, където затворникът трябвало да работи, се трудят още 8 души, с различни присъди, но на обекта е нямало полицейска охрана.
Избягалите затворници имали и граната, без следа
След бягството от затвора – оставки по нареждане на Борисов
Цецка Цачева: Камерите пред затвора разкриват шокиращи кадри
Жоро Манджата обяснил на работодателя си в мандрата, че сестра му се върнала от чужбина и поискал позволение да излезе, за да я види. След това не се върнал. „Нямаме такива данни, да има сестра”, заяви Илиев.
„Дали ще има някаква вътрешна проверка в затвора е въпрос на затворническата администрация”, каза зам.- районният прокурор на Пловдив.
Той посочи, че досега избягалият затворник е издирван в заведения и казина в града.
Според зам.-министъра на правосъдието Николай Проданов случаят показва, че обществото в България е „много слабо запознато с основни принципи на изпълнение на наказанията”. Той подчерта, че затворническото общежитие „не е в точния смисъл на думата – затвор, поне не и в този смисъл, който го разбира обществото” и че не става въпрос за „бягство, а отклонение от външен работен обект”.
„Настаняването на лишени от свобода в общежития от открит тип е предварително и умишлено заложен риск”, тъй като хората, представляващи ниска обществена опасност не трябва да се откъсват от обществото, посочи Проданов. „Режимът се определя с присъдата, ние я изпълняваме”.
Проданов коментира, че опасността един човек с ниска присъда, когато попадне в затвора, да се превърне в много по-сериозен престъпник, е огромна.
„Законът съответства на европейските стандарти и последните промени в него бяха вкарани преди една година”, подчерта Проданов.Той поясни, че България е сочена за пример за съдебна реформа в това отношение и че хората от Европейския комитет за предотвратяване на изтезанията „категорично са доволни” от направените законови изменения.
„Затова е този режим на работа без охрана във външни работни обекти. Според закона дори съществува възможността при определени обстоятелства някои лишени от свобода да нощуват извън района на затворническите общежития”, поясни Проданов.
По думите му не трябва да се прави пряка аналогия с избягалите двама опасни престъпници от Софийски централен затвор и „този общо взето нещастен наркоман”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!