Л идерите на Европейския съюз днес постигнаха споразумение да работят за нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 година.
Полският премиер Матеуш Моравецки отказа да се съгласи с поставения срок, като поиска да той да бъде удължен до 2070 г. За да бъде компенсирана Полша ще ѝ бъдат отпуснати допълните средства от европейските фондове при подготовката на следващата седемгодишна финансова рамка на бюджета на ЕС.
Учени: Краят на човечеството идва след 2050 г.
„Ние постигнахме споразумение относно борбата с изменението на климата. Много е важно, важно беше Европа да прояви силна амбиция”, заяви домакинът на срещата и председател на Съвета на ЕС Шарл Мишел.
Лидерите одобриха заключенията по сделката след оспорван дебат, а Чешката република се съгласи да приеме плана, след като стана ясно, че на някои страни-членки ще бъде разрешено да развиват ядрената си енергетика.
„Решени сме да справим с климатичните промени и да ги превърнем във възможност за Европейския съюз. В момента ние сме лидер в това отношение и искаме да продължим да играем водеща роля. За нас това е възможност за нов тласък на икономическия растеж, свързан с много инвестиции, наука и иновации. Наясно сме, че за някои региони ще е трудно да наваксат, но те ще бъдат подпомогнати”, коментира председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Нивата на CO2 достигнаха най-високите в човешката история
„Успех е това, че в пакта за въглероден неутралитет, който означава нулеви емисии до 2050 година, всяка държава сама определя енергийния си микс”, заяви българският министър-председател Бойко Борисов в Брюксел.
„Промените в климата са факт, случват се с такава скорост, че рискът и опасността за човечеството са големи”, каза Борисов и подчерта, че Европа е твърдо решена да бъде водеща в справянето с този проблем.
„Ние винаги сме поставяли здравето и чистотата на въздуха на първо място в своите програми, трябва да кажем какво е бъдещето на въглищата и какво ще се случи след 30 години”, посочи премиерът на България.
Той подчерта, че е важно да бъде дадено необходимото време, така че процесите да протекат плавно и да не пострада нито енергийният микс, нито миньорите и другите работещи в сектора на енергетиката.
Борисов изтъкна, че е запознал Урсула Фон дер Лайен с енергийното производство в България и с плановете за следващите години, свързани с ядрената енергия и доставките на природен газ.
По отношение на Пакета „Мобилност”, премиерът Бойко Борисов заяви, че се водят разговори и се работи по завеждането на дело. Той беше категоричен, че дискусията по темата не е приключила. Министър-председателят обърна внимание, че умножаването на пътуванията на тежкотоварни машини в Европа не само ще натовари транспортните артерии допълнително, но и ще повлияе върху въглеродните емисии.
„Тук също има много още детайли, много още компоненти, които трябва да се имат предвид. Защото се оказва, че много от държавите, които най-много натискат и това са богатите държави за зелените сделки, са аутсорсвали своите вредни производства в Китай, Виетнам или други места. Тук идеята да се сложи данък на тези емисии, на вноса на подобни стоки, също не е без смисъл. Защото всъщност, ако произвеждаш нещо, което замърсява въздуха в Китай, Индия или която и да е държава, и след това си внасяш продукта, ти ни се преборил с проблемите в климата”, подчерта Борисов.
Климатът - спусъкът за войните, Сирия и миграцията
Европейската комисия подготвя законодателство, за да реализира т. нар. „Зелената сделка” и целта до 2050 г. за въглеродно неутрална икономика. Предвиждат се инвестиции на стойност 1 трилион евро.
За да защитят европейския бизнес, докато преминава към възобновяема енергия, европейските лидери решиха да въведат „данък въглерод” върху вноса.
Новата регулация ще включва механизъм за „данъчно облагане на европейските граници на чуждестранни продукти, за които не се спазват същите правила за климата” като за компаниите в ЕС.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!