Превозвачът "Ентуртранс", чийто автобус катастрофира на магистрала "Тракия" и отне живота на осем души, е получил лиценз за автобусен транспорт на пътници на територията на България, след като е представил неверни данни за финансовото си състояние.
Това съобщи Министерството на транспорта.
Данните в справката за финансова стабилност на дружеството, подписана от управителя, както и представеното към заявлението свидетелство за регистрация на превозното средство, са били неверни към датата на представяне.
Дружеството е притежавало и лиценз за международни превози, който е отнет след проверка, тъй като фирмата не е спазила срока за представяне на документи, доказващи финансова стабилност, което е едно от условията да притежава лиценз.
Вчера стана ясно, че фирма "Ентуртранс" е влязла в процедура по несъстоятелност през февруари тази година.
Катастрофиралият автобус е бил нает от "Ентуртранс", тъй като лизингодателите на фирмата са отнели нейните превозни средства след обявяването на неплатежоспособност.
Автобусите са отдадени под наем от фирма "Бургас тур 90", която е регистрирана миналата година с 10 лв. уставен капитал, съобщи БНТ.
Собственик е 21-годишният турски гражданин Бурак Саглам, племенник на Ениз Ченгел - собственикът на "Ентуртранс". След учредяването на новата фирма "Ентуртранс" прехвърлила на "Бургас тур 90" шест стари автобуса.
По-рано днес собственикът и управител на фирмата Ениз Ченгел отправи в писмо до медиите съболезнования към близките на загиналите в катастрофата на АМ "Тракия" вчера.
"Съжалявам за случилата се ужасна трагедия. Бих желал да се извиня, че не се появих в публичното пространство с изявление по този повод, веднага след трагичното събитие.
Като всеки човек и като пряко отговорен се чувствам изключително разстроен и все още не съм в състояние да се изправя пред медиите. Готов съм лично да съдействам на всички институции, държавни и общински органи при разследването", се казва в писмото на Ениз Ченгел.
На шофьора на автобуса Светослав Димитров тази сутрин бе повдигнато обвинение за причиняване на смърт по непредпазливост. Той е задържан за 72 часа.
Алкохолната проба на шофьора, взета след инцидента, е отрицателна. Вчера стана ясно и че скоростта на автобуса не е надвишавала 100 км/ч.
Причината за трагедията все още не е ясна, предстоят комплексни екпертизи на катастрофиралото превозно средство.
Вчера от МВР съобщиха, че няма основания за задържането на собственика на фирмата превозвач.
Снощи министърът на транспорта Ивайло Московски изрази съмнение, че автобусът убиец е минал фиктивен технически преглед. По думите на Московски е имало сериозни пропуски в контрола на документацията на двете дружества.
Министърът заяви, че ще освободи ръководството на "Държавна автомобилна инспекция" (ДАИ) в Бургас, както и ръководството на "Автомобилна администрация" към транспортното министерство.
Тази сутрин изпълнителният директор на ИА "Автомобилна администрация" Симеон Арнаудов и неговият заместник Анастас Тодоров сами подадоха оставки. Директорът на Областния отдел на "Контролна Дейност - ДАИ" - Бургас Николай Милушев бе освободен.
Заместник-изпълнителният директор на Автомобилна администрация, Димитър Ганев, който в момента е в командировка извън страната, също се очаква да подаде оставка след завръщането си в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!