М еждународната агенция по енергетика (IEA) публикува собствената си прогноза за инвестициите в сектора за 2020 г. (на графиката виждате данните за 2018, 2019 и 2020 г.).
Тъмната страна на "зелената" енергия
Няколко основни послания:
- Общите инвестиции се свиват с 18% до около 1,5 трилиона долара.
- Най-голям срив се наблюдава в добива и преноса на нефт и газ – спад с около 35% спрямо 2019 г. Това е напълно логично на фона на големия спад в потреблението, ниските цени и загубите в сектора.
- Благодарение на силната политическа и корпоративна подкрепа, инвестициите във ВЕИ спадат относително малко. Те не се интересува от общия спад на потреблението.
- Инвестициите в енергийна ефективност отчитат значим спад от около 9%. Малко хора биха инвестирали в ефективност, точно когато цените са изключително ниски и не изглежда да има значима възвръщаемост.
- Инвестициите в електроразпределителните мрежи спадат за поредна година, а тези в складиране на ток (батерии) остават незабележими. Това всъщност е най-лошата новина за радетелите за 100%-ВЕИ, защото означава, че процесът на масова електрификация просо не се случва.
- За поредна година общите инвестиции в „чиста енергия” остават двойно по-малко от нужните за постигане на целите на Парижкото споразумение.
- Инвестициите във въглища и ядрена енергия остават на относително стабилно ниво в последните няколко години.
Основен извод:
Енергийната ефективност: Поредният писък на европейския социализъм
Коронавирусът и икономическият колапс, който предизвика болестта и мерките срещу нея, се отразяват тежко на целия сектор. Големият завой към енергийна ефективност, електрификация и преминаване на 100%-ВЕИ все още не изглежда да се случва, пише експертът по управление на околна среда Боян Рашев.
Напротив, дори в толкова тежка година за фосилните горива, инвестициите в добива, преноса и потреблението им остават над нивата на „чистата” енергия (61% срещу 39% като дялове от общи инвестиции). Не забравяйте, че този сектор има огромна инерция–
инвестициите днес определят какво употребяваме след 20-30 години.
Енергийното бъдеще на България след коронавируса
И накрая един любопитен факт:
Забележете, че ядрената енергия е отнесена към „чистата енергия” в цялата статистика, което за мене важен знак за осъзнаване на простия факт, че без нея декарбонизацията не е възможна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!