„Огромни бяха икономическите последици от това, което се случи, върху българските граждани. Приеха се мерки, които спряха държавните и частните съдебни изпълнители. Но тези месеци колекторите продължиха да събират вземанията, и то по брутален начин”. Това заяви в предаването „Плюс-минус. Коментарът след новините” по NOVA евродепутатът Емил Радев.
„В България има закон. Принудително вземане може да стане само по реда на Гражданско-процесуалния кодекс. Не може да се връщаме в мутренските години, с бухалките да заплашват и притискат гражданите. Да не говорим, че в огромната си част гражданите не са получили уведомление от първоначалния кредитор, че е прехвърлено тяхното задължение на колекторски фирми”, каза Радев. Той обаче смята, че предложеният законопроект по темата от Мая Манолова ще „легализира лошите практики на колекторите”.
Колектори продължават да заплашват и тормозят платци
„В българското законодателство ясно се казва кой може да събира – това са съдебните изпълнители, при строг съдебен контрол. С този законопроект легализираме колекторските фирми, които да събират с методи, непредвидени в българското законодателство до момента. Някои насилствени практики намират легализация в този проект”, смята Радев.
Според него в момента е много важно да се защитят гражданите, които изпитват трудности.
Събирачи на дългове - тормоз, заплахи и лъжи
„Трябва да се въведе абсолютна давност от 10 години. Най-накрая в България трябва да се сложи край на „вечните длъжници”. Трябва да се въведе абсолютна давност и да се въведе доброволното изпълнение. Трябва да се даде шанс на над 600 000 български семейства да започнат на чисто, да започнат наново да градят семейната си икономика”, каза още Емил Радев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!