О ткрити са два опасни склада с пестициди и ще започне тяхното унищожаване, има още десетки такива. Това съобщи министърът на околната среда и водите Емил Димитров пред журналисти.
Единият обект се намира в близост до гр. Койнаре, община Червен бряг, област Плевен, на територията на бивше летище, а другият – в село Радомирци, община Червен бряг, област Ловеч.
Днес министърът на околната среда и зам. главеният прокурор Десислава Пиронева провериха на място двата обекта. Емил Димитров припомни, че по разпореждане на Върховна административна прокуратура се извършват проверки относно нерегламентирано съхранение на негодни за употреба препарати за растителна защита. ВАП разпореди проверката след журналистическо разследване на Васил Иванов от NOVA.
Биотероризъм или как земеделци тровят храната ни
Екоминистърът припомни, че Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) и Басейновите дирекции проверяват складовете за съхраняване на препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност. Разпореждането на министъра е те да бъдат оценени в зависимост от потенциалния риск от замърсяване на повърхностните, подземните води и почвите и да бъде осигурено безопасното съхранение на препаратите до окончателното им обезвреждане.
"При проверката на обекта в село Радомирци е установено, че той се намира на територията на бивш стопански двор, на около 100 метра от напорен резервоар за питейно-битово водоснабдяване на с. Радомирци. По информация на кмета на селото, негодните за употреба ПРЗ са събрани, завити с полиетилен и загробени в основите на срутилия се склад. Количествата пестициди са около 4000 кг смесени ПРЗ, с неустановен състав и произход", съобщиха от Прокуратурата.
„Предстои да се установи колко са и къде се намират обектите със загробени пестициди, какво е състоянието им и и количеството заровени ПРЗ, както и каква процедура, колко време и какви средства ще са необходими, за да бъдат обезопасени и да не се създава никаква опасност, както за замърсяване на водоизточници, така и да няма остатъци в почвата, които да създадат опасност за здравето и живота на хората“, заяви пред журналисти зам.-главният прокурор при ВАП Десислава Пиронева по време на проверката на обект в село Радомирци.
„От гледна точка на безопасността всичко тук е обезпечено. В с. Радомирци има около 4 тона загробени пестициди, при втория обект са видимо около 15 тона, колко ще излязат още не е ясно. Очакваме междинни и крайни доклади от МОСВ, те ще извършат възможно най-бързи проверки. В зависимост от резултатите, които ни предоставят, ние ще преценим дали е необходимо да се извършат и други действия“, заяви наблюдаващият прокурор от ВАП Красимир Ангелов.
Проблемът с пестицидите датира от 1990 г., обясни Димитров и даде пример с единия от складовете около Червен бряг, който е на площадката на бивше ТКЗС, препаратите са били съхранявани в сграда, която впоследствие е разрушена.
Искаме да видим кои са най-критични и да започнем тях да чистим, в противен случай може да останат още 20 години, каза министърът.
Той обясни, че унищожаването на опасните препарати за растителна защита ще стане по швейцарска програма, която е единствената одобрена в рамките на ЕС. Нито един килограм няма да бъде унищожен в България, посочи Емил Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!