К ъм 5 ноември ГЕРБ има най-висока електорална тежест и запазва позицията си на първа политическа сила, много оспорвана е надпреварата за второто място - за него се конкурират "Продължаваме промяната" и БСП, показва проучване на "Екзакта Рисърч Груп", проведено между 29 октомври и 5 ноември сред 1025 пълнолетни български граждани в 123 гнезда, в 91 населени места от цялата страна, финансирано със собствени средства на "Екзакта Рисърч Груп". Максималната грешка при 50% дял е 3%.
Според данните ГЕРБ би получила 23,8 на сто на база твърдо решилите да гласуват и избралите за кого да дадат гласа си. ГЕРБ разширява влиянието си сред хората на възраст между 30 и 60 години и сред жителите на градовете извън столицата.
Много оспорвана е надпреварата за второто място. За него се конкурират "Продължаваме промяната" (15,5 на сто) и БСП (15 процента). Резултатите и на двете формации не се променят значимо в хода на кампанията. Предимството на ПП пред БСП е в потенциала на новата формация сред политически апатичните и сред колебаещите се избиратели. 25 на сто от хората, които не са отишли до урните на 11 юли, заявяват готовност да подкрепят ПП през ноември. В столицата, електоратът на ПП надхвърля като дял електората на БСП.
Борисов заподозря фалшификация на изборите, какво става
"Екзакта" не регистрира отлив на доверие сред сегашните избиратели на ПП след обявяване на решението на Конституционния съд по казуса с канадското гражданство на Кирил Петков.
Според социолозите БСП е постигнала мобилизация на електората си, каквато не е имала отдавна.
Партията няма особен ресурс, обаче, да разширява влиянието си до края на кампанията, отбелязват от "Екзакта". 44 на сто от избирателите на тази БСП се страхуват от заразяване с COVID-19 в деня на вота, а една трета се притесняват от машинното гласуване.
ВАС отмени решение на ЦИК за броенето на резултатите от изборите
От началото на кампанията "Има такъв народ" губи между 2 и 3 пункта от електоралната си тежест. ИТН (12,5 на сто) остава предпочитаната партия от младите българи на възраст под 30 години. Все още ИТН има сериозен електорален дял и сред хората на възраст между 30 и 40 години, както и в малките населени места. Една трета от бившите избиратели на ИТН сега декларират, че ще гласуват за ПП.
Освен между ПП и БСП, противоборство може да се очаква и между ДПС (9,5 на сто) и Демократична България (9,2 на сто), като, при силна финална част на кампанията, всяка една от двете формации би могла да се доближи до групата на водещите партии.
"Изправи се БГ! Ние идваме” към момента биха получили 3,5 процента на база твърдо решилите да гласуват и избралите за кого да дадат гласа си.
За президентските избори от "Екзакта" коментират, че балотаж ще има, ако се запазят тенденциите към 5 ноември. При балотаж, сигурни участници в него са сегашният президент Румен Радев и проф. Анастас Герджиков. Към 5 ноември резултатът от подобен балотаж би бил 63,5 процента към 36,5 на сто в полза на сегашния президент на страната. Дълбочинният анализ на "Екзакта" показва, че Радев има значително по-голям ресурс от Герджиков при балотаж сред политически изкушените избиратели, както и сред нерешилите кого да подкрепят за президент.
Важна информация за избирателите под карантина
Данните сочат, че за двойката Румен Радев - Илияна Йотова на президентските избори на 14 ноември биха гласували 48 на сто на база твърдо решилите да гласуват и избралите за кого да дадат гласа си, за Анастас Герджиков и Невяна Митева - 27,1 на сто, за Мустафа Карадайъ и Искра Михайлова - 7,5 на сто, а за Лозан Панов и Мария Касимова-Моасе - 7 на сто. Двойката Костадин Костадинов - Елена Гунчева би получила 2,2 на сто, Милен Михов и Мария Цветкова - 1,5 на сто, а Волен Сидеров и Магдалена Ташева - 0,7 на сто.
"Екзакта" регистрира слаба положителна промяна в нагласите за ваксиниране. Като цяло поддръжниците на ваксинирането (хора с една, две или три дози, както и такива, възнамеряващи скоро да се ваксинират) преобладават сред симпатизантите на ДБ - 70,3 на сто, на ГЕРБ - 69 на сто, и на ПП - 55,6 процента. При ДПС този дял е 49,3 процента. Противниците на ваксинирането имат превес сред симпатизантите на ИТН - 56,6 на сто, на БСП - 52 процента, на ИБГНИ - 55 на сто, и на "Възраждане" - 75 процента, както и сред негласуващите и колебаещите се дали изобщо да гласуват - по 63 на сто от двете категории
Настоящото национално изследване на "Екзакта Рисърч Груп" е проведено в периода 29 октомври - 5 ноември 2021 г. сред 1025 пълнолетни български граждани в 123 гнезда, в 91 населени места от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци, която възпроизвежда структурата на населението по местоживеене, пол и възраст. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано интервю лице в лице. Максималната грешка при 50% дял е 3%. Изследването е финансирано със собствени средства на "Екзакта Рисърч Груп".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!