П ромените в Закона за защита от домашното насилие, с които понятието "интимна връзка" официално беше въведено в правото у нас, са обнародвани в "Държавен вестник", предаде NOVA.
Според тях право на защита имат и лица, които не живеят заедно, но са в интимни отношения от над 60 дни. Определението срещна остри критики, като дори се заговори, че текстът може да бъде атакуван пред Конституционния съд.
Промените бяха приети ударно на извънредно заседание на парламента след случая "Дебора" в Стара Загора.
Денков: Набелязахме повече от 15 мерки срещу агресията и насилието
Според адвоката Ивета Анадолска и психолога Лилия Стефанова мерките за защитата от домашно насилие са формални и затова не дават резултати. По думите на адв. Анадолска те трябва да бъдат конкретни, а първите резултати могат да се видят едва след година, съобщава NOVA.
„Има епидемия, но не само по отношение на домашното насилие”, коментира тя и допълни, че се неглижират междусъседски актове на агресия, в училищата и по пътищата. По думите на юриста насилието се приема като шоу още в училище, което е много опасен процес.
Четири министерства предлагат мерки срещу агресията и насилието
Мнението на психолога Лилия Стефанова е, че насилието е навсякъде, особено в лексиката ни. Пример са социалните мрежи, където негативните коментари преобладават по всяка тема. По думите на психоложката превенцията на агресията се крие основно в това хората да осъзнаят готови ли са и искат ли въобще да станат родители. Насилниците обикновено са преживели тежко детство, показва статистиката.
Според Ивета Анадолска много е важно да се работи с насилника. В много от случаите обаче те отказват, затова трябва мярката да стане задължителна.
„Процесът е много дълъг. Един насилник няма да го промениш с 2-3 формални разговора”, твърди юриста.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!